Barokním sochám v české krajině neškodí jen vandalové a povětrnostní podmínky, ale také nezájem veřejnosti. Národní památkový ústav (NPÚ) to chce změnit osvětou, přednáškami a speciálním webem http://www.npu.cz/barokni-socha, kde zájemci najdou stovku unikátních barokních soch a sousoší z celé České republiky. Stránky nabízí informace o historii, fotografie a tipy na další drobné památky v okolí.
"Turisté navštěvují jen hrady a zámky. Estetický zážitek jim ale mohou poskytnout i tyto sochy, a úplně zdarma," řekla ČTK garantka projektu Kateřina Adamcová.
Celkem představí asi stovku objektů ze všech regionů České republiky. Jde o sochy, které zaujaly svým zpracováním, technikou, materiálem, estetickým dojmem nebo tím, kterému patronu jsou věnovány. V současné době je na stránkách zatím asi jen pětina vybraných objektů, jejich počet by měl být do konce měsíce kompletní.
"Tuzemské barokní sochy v krajině v Evropě prakticky nemají obdobu. Přesto jsou na okraji zájmu veřejnosti. A právě proto jsou i tak často terčem zlodějů a vandalů," vysvětlila Adamcová. Změnit to má právě projekt NPÚ, který lidem přibližuje historii a příběh soch v jejich okolí.
Právě s ním jsou totiž sochy úzce spjaty, jejich případné přemístění je tak limitováno. "Barokní drobné památky byly do krajiny umisťovány v souladu s okolním prostředím. Jakmile je z něj vytrhnete, ochudíte nejen danou krajinu, ale i sochu samotnou," dodala Adamcová.
Kromě internetových stránek NPÚ plánuje i řadu doprovodných akcí včetně přednášek, konferencí, komentovaných prohlídek a naučného programu pro školy. Jednotlivé akce najdete na stránkách NPÚ v podsekci Barokní socha v krajině.
"Velkým přínosem projektu by bylo i zapojení obyvatel do dobrovolné fotodokumentace soch," uvedla Šárka Radostová, která má v NPÚ na starosti movité památky. U soch v krajině je totiž často obtížné určit majitele, a fotografie tak k řadě z nich chybí, což komplikuje nejen jejich opravy, ale v případě krádeže i policejní pátrání.
Baroko patřilo k nejšťastnějším obdobím nejen v dějinách českého sochařství, ale i v dějinách formování české krajiny, jejíž neodmyslitelnou součástí jsou jak zámecké parky a klášterní a palácové zahrady, aleje a sítě cest propojujících hlavní ekonomická, správní i duchovní centra daného regionu, tak nově budované profánní i sakrální stavby a v neposlední řadě i sochařsko-architektonická díla.
Barokní sochařská díla umístěná v krajině patří dnes spolu s poutními místy mezi poslední svědky, kteří vypovídají o někdejší kráse české krajiny. Kráse zachycené mimo jiné v obrazech nejvýznamnějších českých krajinářů 19. století od bratří Mánesů, přes Kosárka, Chitussiho, Mařáka a Slavíčka až po obrazy Josefa Lady. Na nich se asi nejčastěji setkáme s drobnými památkami v krajině, tedy s božími muky a křížky u cest nebo se sochami sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého, tyčícími se uprostřed návsí a na mostcích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist