Info

Vladimír Jarkovský
(* 1975)

Je majitelem a ředitelem marketingové agentury Remmark. V Mikulově každoročně organizuje Mistrovství ČR v rozeznávání vůní ve víně. Je autorem interaktivní expozice Vůní moravských a českých vín.

Před třiceti lety extrahoval Jean Lenoir základní sadu esencí vůní, které se nejčastěji nacházejí ve vínech. Vladimír Jarkovský kdysi dostal jeho sadu k Vánocům. Dřevěná krabice obsahovala 54 flakonů se základními vinnými vůněmi. Natolik mu učarovala, že se za Lenoirem rozjel do Francie a začal jeho práci u nás propagovat. Dnes esence, jež sběratelům i běžným milovníkům vína pomáhají rozpoznávat jejich vůně, nejenom prodává, ale hlavně se jejich prostřednictvím snaží propagovat kvalitní vína z domácí produkce.

Kolik může mít víno vůní?

Tvrdí se, že ve víně můžete cítit až dva tisíce různých vůní. Ovšem bylo by velmi těžké je pojmenovat. Svět vůní má problém s tím, že lidská řeč neumí tak dobře popsat, co cítíme. Kdybychom chtěli ty dva tisíce vůní popsat, asi bychom nakonec museli říkat něco jako: "jeden druh malinové" a "jiný druh malinové".

Proč má víno vůbec tolik vůní?

Vůně se ve víně objevují ve třech různých stadiích. Tím prvním jsou vůně spojené primárně s odrůdou, s půdou, na které roste, a vlivy počasí. Sekundární vůně vznikají během zpracování a jsou ovlivněny třeba délkou zrání a procesem fermentace, jež některé vůně zvýrazní, či naopak potlačí. Nakonec se do vína promítne ještě uskladnění - například v dřevěných sudech, které také dávají dodatečnou vůni.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.