Úterní odpoledne měli novináři věnující se mediálnímu trhu vpravdě nabité. Obě hlavní české komerční televize, Nova i Prima, si totiž na tiskovou konferenci svého nejnovějšího televizního schématu vybraly tentýž den. Není tajemstvím, že i tímto krokem obě televize úmyslně demonstrují nevyhnutelný střet v boji o diváka.

Hvězdná stafáž

Nova, která v poslední době bojuje s propadem sledovanosti a spekulacemi o propouštění a šetření na všech frontách, bombasticky odprezentovala své jarní schéma v čele s tureckou telenovelou Tisíc a jedna noc tak trochu ve stylu nedávno zrušeného ceremoniálu udílení cen Anno: totiž za poněkud bezdůvodné přítomnosti všech svých hlavních tváří – na lavičkách okolo novinářů seděli vedle sebe porotci nového kola Česko-slovenské Superstar, hvězdy zpravodajství i tváře hlavních seriálů. Nechyběla Lucie Borhyová, Karel Voříšek, Palo Habera i Zlata Adamovská z Ordinace v růžové zahradě.

Nova potvrdila sázku na tureckou telenovelu Tisíc a jedna noc, která uspěla na Slovensku, v Srbsku či Bulharsku a "není důvod, aby se také v Česku nestala hitem". Ohromnou pozornost diváků i mediálních odborníků vzbudil vedle netypického žánru nového formátu zejména fakt, že jej Nova nasadí na každý všední den do hlavního vysílacího času, tedy od osmi hodin večer. "Chceme, aby si diváci zvykli, věříme, že si na Tisíc a jednu noc rychle vypěstují návyk," tvrdí programová ředitelka Alexandra Ruzek.

Ve všech zemích, kde podle ní byl seriál vysílán, to byl nejsledovanější pořad, uvedla hlavní argument. Její slova potvrdil i Slovinec Gorazd Slak, nový programový ředitel slovenské TV Markíza kde seriál nyní běží. Průměrná sledovanost každého dílu je asi milion diváků.

"Každou část sleduje každý čtvrtý Slovák," řekl Slak. Největší odezvu má podle něj mezi ženami, ale i mezi muži je sledovanější než akční filmy. Vedení české Novy nyní předpokládá, že turecký příběh ovdovělé architektky Šeherezády zaujme domácí publikum stejně. Přesto Alexandra Ruzek odmítá komentovat, jakou sledovanost bude Nova považovat za úspěch.

Malé televize nutí ke změně strategie

"Jak jasně víme, televizní trh letos vypadá jinak než před rokem nebo dvěma. Narostl podíl malých televizí, takže je jasné, že dopad na lídra trhu byl větší než na ostatní. Proto jsme zvolili multikanálovou strategii. Je to lepší pro diváka, má větší výběr a nutí nás to k tomu, abychom byli více konkurenceschopní," dodala.

Další formáty, vyjma hojně propagované víkendové Superstar, zůstanu poněkud ve stínu turecké novinky. Přesto generální ředitel Novy Jan Andruško odmítá, že by televize omezila investice do vlastní tvorby.

"Hlavní seriály Ordinace a Ulice běží dál, na obrazovky se vrátí i Comeback," argumentuje. Populární seriál z pera týmu Tomáše Baldýnského však po dosud reprízovaných epizodách uvede už jen několik posledních nových dílů, které byly natočeny v loňském roce a dosud se nevysílaly. Nové scénáře se nepíší, jak HN potvrdil tvůrčí tým. To vedení Novy odmítlo komentovat s tím, že "neustále vzniká spousta jiných nových projektů".

Prima vytáhla „novácké“ zbraně

Oproti tomu Prima zvýšila investice do původní tvorby, vlastních seriálů a nových zábavních show – a překvapila angažmá dalších hvězd donedávna nedílně spojených s Novou. Nejvýraznější "akvizicí" je v tomto směru zlákání moderátorského dua Genzer – Suchánek, kteří s novou show Partička vyplní spolu s Janem Krausem páteční večery. Pokračovat bude i seriál Cesty domů, za nímž stojí stejný tým, jako kdysi za nováckou Pojišťovnou štěstí, tedy Šarká Baborovská a Jiří Adamec.

"Diváci se dočkají nové řady seriálu Cesty domů. Seriál rozšíří svůj záběr. Primu těší sledovanost okolo milionu diváků. A jsou tam určitě atraktivnější herci než mají na jihovýchodě," neodpustil si otřít se o konkurenční seriál Novy Tisíc a jedna noc generální ředitel Primy Marek Singer.

Novinkou jsou i reality show Šéfka se slovenskou podnikatelkou Norou Mojsejovou a reality show Mami, ožeň mě. Oprášit se Prima chystá také další podobný pořad, Čápi s mákem. Bude vysílat hned dvě řady. Na obrazovky Prima uvede i reality show Farmář hledá ženu, kterou bude uvádět Laďka Něrgešová. Zdá se tedy, že Prima na Novu útočí jejími někdejšími hlavními zbraněmi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist