Plzeň jako čerstvě zvolené Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 bude těžko shánět potřebné peníze na uskutečnění všech investičních akcí za téměř tři miliardy korun, slíbených v přihlášce Bruselu. Plzeňští politici jako jeden muž tvrdí, že bez pomoci státní kasy to nepůjde. Jenže stát prostřednictvím ministra financí Miroslava Kalouska v pátek sdělil, že nedá z vlastního nic.
Městu hrozí velká blamáž. Stát podle ministra sice pomůže – ale jen prostřednictvím evropských dotací, o které může Plzeň žádat.
"Myslím že je to vyjímečná příležitost získat peníze z unie, kam český daňový poplatník přispívá 35 miliardami ročně. Takže to jsou peníze českého daňového poplatníka (...) Je to v podstatě podpora českého státu prostřednictvím rozpočtu unie (...) Cokoliv jiného by přece bylo nesystémové a do značné míry nespravedlivé vůči jiným daňovým poplatníkům,“ vyjádřil se Kalousek ke státní podpoře plzeňských investic.
S evropskými fondy ale Plzeň, která ve středu o jediný hlas zvítězila u poroty nad druhým kandidátem Ostravou, počítá tak jako tak. Z unie může získat až 500 miliónů korun. Kromě nich ale počítá se stamilióny od státu.
Ministr kultury Jiří Besser sice žádnou konkrétní sumu nikdy závazně neslíbil, ale ještě nedávno mluvil se zástupci obou měst o tom, že by stát měl vítězné radnici určitou částkou pomoci. U svého resortního a také stranického kolegy z TOP 09 Kalouska však pochopení v situaci, kdy stát nemá ani na výplaty policistů nebo lékařů, nenašel.
Porota rozhodla: Evropským hlavním městem kultury roku 2015 se stává Plzeň - čtěte ZDE
Ostrava i Plzeň investují do kultury přes 2 miliardy - čtěte ZDE
Tajemník ministra kultury Stanislav Brunclík to teď řekl naplno: "Není vyloučena určitá podpora v dalších letech, ale v návrhu rozpočtu na příští rok ministerstvo se žádnou částkou pro projekty vítězného města nepočítá."
Plzni vládne zklamání. Vlády řady zemí, které dříve získaly tento titul, svým městům prý pomohly se zhruba třetinou nákladů. "Republika se stala členem Evropské unie a Evropské hlavní město kultury je projekt Evropské unie. Stát by měl tedy s ohledem na to, že Plzeň v podstatě bude v unii reprezentovat celou republiku, dát ze svého. Minimálně jednu miliardu korun. Když ne teď, tak postupně v dalších letech před rokem 2015," prohlásila náměstkyně primátora pro kulturu Marcela Krejsová. Jinak stát podle ní riskuje mezinárodní ostudu.
Podle některých politiků – především mimo na radnici vládnoucí občanské demokraty – ale riskuje velkou ostudu spíš samo město. "Ukouslo si větší krajíc než může strávit," komentoval situaci jeden z opozičních zastupitelů. "Bez pomoci státu by to mohl být docela problém," přiznává opatrně i finanční náměstek primátora Vladimír Duchek a podobně mluví i sám primátor Pavel Rödl.
Podle expertů je tak vysoká částka ze státní kasy nereálná, a to i v případě, že by nějaké peníze stát uvolnil ze svého v dalších letech. Navíc – investiční akce musí zahájit město co nejdříve, tak, aby byly dokončeny do roku 2015, kdy se má v Plzni a pak ještě belgickém městě Mons odehrát celá sláva s evropským titulem. Plzeň bude muset ve výběrovém řízení na dodavatele prokázat, že má zajištěno finanční krytí.
Pokud peníze nesežene, bude muset město s víc jak pětimiliardovým napjatým rozpočtem oželet část ze slíbených projektů jako je například nová galerie (s finanční pomocí kraje), Muzeum designu, rozsáhlý projekt přestavby bývalých kasáren Světovar, nebo možná i chystané nové divadlo.
Znamenalo by to kromě ostudy i porušení podmínek, slíbených Evropské unii v přihlášce, a tedy zřejmě i ztrátu příspěvku, kterým Brusel odměňuje vítězná města ve výši 1,5 miliónu eur (přes 37 miliónů korun).
Ostrava, která se přes velké naděje nakonec Evropským hlavním městem kultury v roce 2015 nestane, počítala s projekty za čtyři miliardy. Podle primátora Petra Kajnara by prý naprostou většinu dokázala financovat i bez státní pomoci. A to i rozsáhlý areál kulturních, vzdělávacích a společenských objektů, spojených do takzvaného Klastru Černá louka.
"My to chceme zrealizovat , i když jsme nevyhráli. Vládne tu dál velké nadšení. Akorát že to holt nebude hotové do roku 2015, ale postupně až třeba ve 2020," tvrdí po středeční "prohrané bitvě" ostravský primátor.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist