Česká televize chystá k dvacátému výročí 17. listopadu přímý přenos z koncertu, který pořádá bývalý prezident Václav Havel.

Koncert s názvem Už je to tady pořádá Havel v sobotu 14. listopadu v mezinárodním duchovním centru Pražská křižovatka. Pozvání přijala například slavná americká sopranistka Renée Fleming. Doprovodí ji Pražská komorní filharmonie (PKF) pod taktovkou svého zakladatele Jiřího Bělohlávka. Na koncertě v přímém přenosu ČT vystoupí také Suzanne Vega, Joan Baez nebo Lou Reed. Akci zašle zdravici mimo jiné i americký prezident Barack Obama nebo tibetský duchovní vůdce dalajlama.

ČT odvysílá i dokumenty

Televize dále uvede sérii nových dokumentů, rozhovory s klíčovými účastníky sametové revoluce či přímé vstupy z oslav. V úterý 17. listopadu odpoledne bude ČT vysílat pořad Albertov 16:00, který označuje za "přímý přenos z minulosti". Odpolední program na ČT1 nabídne mimo jiné živé rozhovory s Havlem, někdejšími studentskými vůdci, ale i vzpomínky bývalých představitelů komunistického režimu.

V centru Prahy se zároveň odehraje rekonstrukce studentského pochodu, který odstartoval pád komunistického režimu. Také tam by se měl objevit Havel i další osobnosti revoluce.

Česká televize v den výročí odvysílá mimo jiné dokument Igora Chauna nazvaný Mrtvý student, který se nikdy nenarodil. Dokument přináší svědectví Jany Strunecké, která se na Národní třídě pohybovala v blízkosti důstojníka Státní bezpečnosti Ludvíka Zifčák. Ten při policejním zásahu na Národní třídě předstíral mrtvého studenta. V dokumentu zazní i Zifčákova verze událostí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist