Autovlak Jadran, který jezdí denně z Prahy do chorvatského letoviska Split, končí již několik dní svou cestu v Záhřebu. Zbylých 300 kilometrů se musejí cestující dopravit náhradními vlaky a autobusy, automobilisté musejí zbytek cesty dojet po vlastní ose. Informaci dnes ČTK potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Na vině vážná železniční nehoda

Za komplikacemi je výluka na trati nedaleko Splitu, kde 24. července vykolejil vlak. Při neštěstí zahynulo šest lidí a 55 dalších bylo zraněno. "Jsme závislí na chorvatské straně a nejsme schopni zákazníkům sdělit, kdy přesně výluka skončí," uvedl Joklík. Zároveň si postěžoval na špatnou komunikaci s chorvatskými železničáři.

Rychlík Jadran jede nyní do Záhřebu, odkud cestující odvezou náhradní soupravy chorvatských železnic do města Perković. Odsud do Splitu jezdí náhradní autobusy. "Ti, co neabsolvují zbytek té cesty ze Záhřebu, mají právo na vrácení části jízdného," uvedl Joklík. Cestující prý mají žádat o peníze přímo České dráhy.

Autovlak z Prahy do Splitu dráhy provozovaly od roku 2003 jako zvláštní spoj s týdenní frekvencí. V roce 2006 tento spoj zrušily a v nové podobě jej znovu zavedly v roce 2007, tentokrát jako pravidelný rychlík, který jezdí denně. Loni vlak přepravil 956 automobilů a motocyklů, předloni o sto méně.

Za převoz auta jedním směrem zaplatí dovolenkáři letos 1537 Kč, nejlevnější tarif pro dospělou osobu je 3436 korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist