V pátek 19. června se poprvé v letošní sezoně vydal na cestu z Prahy rychlík Jadran do chorvatského Splitu. Vlak, který veze přímé lehátkové a lůžkové vozy a dvoupatrový vůz pro přepravu automobilů a motorek, vypravují České dráhy (ČD) ve spolupráci se slovenskými, maďarskými a chorvatskými železnicemi. Podle internetových stránek ČD bude z Prahy do Splitu vlak jezdit každý den až do 4. září, v opačném směru pak do 5. září.

Trasa vlaku

Rychlík Jadran odjíždí z Prahy každý den v 9.18 hodin. Jede přes Pardubice, Brno, Bratislavu, Szombathely a Záhřeb, do chorvatského Splitu dorazí v 5.54 hodin následující den, tedy za zhruba dvacet a půl hodiny. Oproti loňsku se jízdní doba zkrátila přibližně o hodinu a půl. Opačným směrem odjíždí ze Splitu ve 20.50 hodin a do Prahy přijede druhý den v 18.40 hodin.

Pro zájemce je výhodné využít slevu City Star Chorvatsko, což je produkt určený pro jednotlivce a skupiny od 2 do 5 cestujících. Jízdenku je třeba koupit nejpozději 3 dny před odjezdem a vydává se vždy jako zpáteční s platností jeden měsíc. Podmínkou pro uznání slevy je strávení alespoň jedné noci ze soboty na neděli v Chorvatsku. Více informací o cenách a slevách zde. Ceny jízdenek závisí na kurzu koruny vůči euru.

V roce 2008 bylo z Prahy do Splitu a zpět převezeno rychlíkem Jadran celkem 956 automobilů a motocyklů. Za přepravu automobilu zaplatí cestující jedním směrem 1537 korun, přeprava motocyklu stojí 1075 Kč, jízdní kolo 136 Kč. Odbavení automobilů probíhá v Praze hl. n. vždy od 7.45 do 8.00 hodin, ve Splitu pak od 18.30 do 19.00 hodin. Vykládka automobilů ve Splitu i v Praze začíná nejdříve 30 minut po příjezdu vlaku.