V uplynulém víkendu skončila tradiční návštěvnická sezona na českých památkách a nutno říci, že nebyla zdaleka tak dobrá jako v předešlých letech. Většina hradů a zámků se na zimu uzavře. Této doby využívají památkáři k úklidu, k opravám, provádějí se různé údržbářské práce atd. Přibývá ale i památek, které jsou alespoň částečně otevřeny celoročně, jiné se pro návštěvníky otevírají o adventu a vánočních svátcích.

Lidí přicházelo méně

KarlštejnNávštěvnost středočeských památek oproti loňsku značně poklesla. Letos tyto památky navštívilo 604.433 lidí, je to pokles oproti stejnému období roku 2007 o 11 procent. Tržby činily 59,6 milionu korun, což představuje snížení o 9 procent. Dle Národního památkového ústavu se tak zastavila rekordní řada uplynulých tří let. Poklesy návštěvnosti památek hlásí i ostatní kraje včetně Prahy.

Důvodem poklesu návštěvnosti je podle náměstka ředitele středočeského pracoviště Národního památkového ústavu Petra Svobody především silná koruna. "Odradila hlavně zahraniční návštěvníky Prahy, kteří často z hlavního města vyjíždějí na prohlídky středočeských památek. Praha hlásí úbytek návštěvníků kolem 20 procent a jak jsme na ni navázáni, strhlo nás to také. Ve středních Čechách ale zahraniční turisté představují jenom zhruba třetinu, proto celkový pokles není tak velký jako v Praze," dodal.

Památkáři chystají řadu změn

Během letošní sezony proběhly některé rekonstrukce a opravy středočeských památek. Nejvýznamnější je dokončení  rekonstrukce zámku v Mníšku pod Brdy, kde byla letos otevřena druhá prohlídková trasa. Obnoven bude i zámecký park. Velké opravy zažil hrad Točník, opravovaly se hradby na Březnici, Karlštejně a Konopišti, Křivoklát pokročil při obnově hejtmanství, celá řada prací proběhla na Hořovicích, Krakovci, Mnichově Hradišti, Sázavě, Žlebech i ve Veltrusech.

Čtěte více

Pro příští sezonu chtějí památkáři zkvalitnit především služby pro návštěvníky. Na jaře také proběhne v Praze rozsáhlá propagační kampaň. Na programu bude celá řada kulturních akcí: festivalů, koncertů, divadel, vystoupení šermířů i nočních prohlídek.Vstupenky na většinu památek bude možné zakoupit v předstihu přes internet, v rámci veřejného testování je to u některých památek možné již nyní. Kromě informace o rezervacích je na webu http://rezervace.npu.cz návštěvníkům poskytován servis o připravovaných kulturních akcích, svatbách, pronájmech, funguje i internetový obchod.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist