Ve věku 78 let zemřel významný belgický spisovatel Hugo Claus. Vlámský autor, který byl několikrát nominován na Nobelu cenu za literaturu, zesnul v nemocnici Antverpách.

Spisovatel, který obdržel v roce 2005 v Česku cenu Magnesia Litera za knihu Fámy v kategorii překladová literatura, trpěl Azheimerovou nemocí a usiloval o eutanazii. Ta je v Belgii uzákoněna.

Mezinárodní věhlas přineslo Clausovi stěžejní dílo z roku 1983 Smutek Belgie, ve kterém se zabýval kolaborantstvím Vlámů za německé okupace během druhé světové války.

Loni v září se podepsal pod petici 400 vlámských osobností, které kritizovaly separatistické tendence v náročných politických vyjednáváních o sestavení nové federální vlády. Belgie je rozdělena na vlámskou a frankofonní valonskou část, přičemž bohatší Vlámové v dobách krize dávají často najevo, že by jim nevadil rozpad království.

Claus získal celkem přes čtyřicet literárních cen, nizozemských i vlámských, v roce 1986 i tu nejvýznamnější: Cenu nizozemského písemnictví, udělovanou jednou za tři roky střídavě belgickým králem a nizozemskou královnou.