Patrně největší model kolejiště v Česku si od soboty opět mohou prohlédnout zájemci v klubovně Klubu železničních modelářů Plzeň. Model železnice se rozkládá na ploše asi 50 metrů čtverečních. Jak uvádí www.plzenskadraha.cz, velký okruh hlavní dvojkolejné trati měří cca 80 m, na kolejišti samotném je více jak 600 metrů kolejí a 200 výhybek. Může se zde pohybovat až 50 vlaků. Jako každoročně byl i letos model obohacen o nové vlaky, detaily krajiny i jiné doplňky.


Vzorem nádraží v Ústí nad Orlicí

Zeleznice_model.jpgKolejiště začalo vznikat po roce 1970, původně sestávalo ze tří dílů a postupně rostlo k dnešním asi 12 dílům. Velký model znázorňuje dvoukolejnou trať s hlavním nádražím, vzorem se stalo nádraží a okolí města Ústí nad Orlicí. Z nádraží odbočují dvě hlavní jednokolejné tratě. Na nich najdou návštěvníci další nádraží, lokomotivní depo, točnu či lokální trať do vápencového lomu.


Provoz zajišťuje šest lidí

nadrazi_model.jpgVlastní řízení kolejiště se do určité míry podobá skutečnému reléovému zabezpečovacímu zařízení s cestovou volbou. Část kolejiště je řízena pomocí výpočetní techniky. K zajištění provozu tratě je nyní třeba šest lidí, do budoucna by modeláři chtěli více využít počítače, aby k obsluze stačili jenom lidé dva.

Kolejiště v Plzni bude pro veřejnost přístupné do 2. prosince, ve všední dny od 15.00 do 18.00, o víkendech od 9.00 do 18.00.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist