Básník, prozaik, divadelní i televizní režisér a pedagog František Listopad převzal v pondělí v odsvěceném kostele svaté Anny Cenu Jaroslava Seiferta.

 

Autor, vlastním jménem Jiří Synek, který si pseudonym zvolil podle měsíce svého narození, žije od konce 40. let v zahraničí. Publikuje tam pod pseudonymem Jorge Listopad.

 

"Seifertovská krása se na mě rozsypala a mám z toho radost a zůstane to ve mně. Pokud něco zůstane v člověku až do konce, tak je to tato příležitost být tady," řekl pětaosmdesátiletý spisovatel krásnou češtinou, kterou si uchoval. Vysvětlil, že po celá léta myslí česky. Češtinu si pěstuje sám, protože lidé, se kterými se stýká, jsou vesměs cizinci.

 

"V Portugalsku donedávna nebylo vůbec Čechů, takže jsem neměl s kým mluvit, což je podivná situace. Psal jsem česky pro nikoho, řekl bych do šuplíku, ale já neměl šuplík," poznamenal. Rodný jazyk považuje Listopad za svůj základní básnický jazyk, výjimečně prý napsal báseň i v portugalštině.

 

Listopad získal v předchozích letech ve své vlasti řadu ocenění. Například v roce 2002 obdržel pamětní medaili za celoživotní dílo, jímž přispívá ke sbližování české a portugalské kultury. Spoluzakladatel nakladatelství Mladá fronta od roku 1947 pracoval ve francouzské televizi a rozhlase, od roku 1959 žije v Portugalsku.

 

Vedle literatury se věnuje filmu i divadlu a působil i jako lektor slavistiky na lisabonské univerzitě. Mezi jeho nejvýznamnější básnické sbírky patří Sláva uřknutí, Jarmark či Nástroje paměti. V pondělí v Praze představil sbírku Rosa definitiva.