Nadace pro rozvoj architektury a stavebnictví ve čtvrtek odtajnila Stavby roku 2014. Na 22. ročníku soutěže získala prestižní titul, udělovaný nejzajímavějším stavebním projektům v České republice, pětice staveb.

Z 15 finálových projektů ocenila odborná porota novou budovu Středoevropského technologického institutu v Brně (CEITEC), obnovenou lanovou dráhu na Sněžku, rodinný dům LF v Praze, mladoboleslavské Letecké muzeum Metoděje Vlacha a obchodní centrum Šantovka v Olomouci.

"Například nový technologický institut v Brně jsme mezi vítězné stavby vybrali proto, že se jedná o špičkový případ hich-tech architektury, který svým funkčním předpokladům vyhovuje v nejlepší možné míře. Jde o komplexní stavbu na vysoké stavební i architektonickou úrovni, který se navíc vyznačuje velmi dobrým uživatelským komfortem. To jsou ale přednosti i všech zbylých oceněných staveb," přibližuje důvody poroty pro výběr vítězů její předsedkyně, architektka Radomíra Sedláková.

Vůbec poprvé porotci rozhodovali také o Zahraniční stavbě roku. Z pěti přihlášených projektů, které postavily české firmy, nakonec získalo titul nové Oddělení urgetného príjmu univerzitnej nemocnice L. Pastera ve slovenských Košicích. 

Kromě titulů Stavba roku byla udělena také takzvaná zvláštní ocenění. Cenu generálního partnera festivalu Architecture Week obdržela nová budova Krkonošského centra enviromentálního vzdělávání ve Vrchlabí, které získalo přezdívku "Krtek". Předseda Senátu Milan Štěch zase ocenil Svět techniky v ostravských Vítkovicích a cenu primátora hlavního města Prahy získala rekonstrukce Galerie Mánes. 

"Soutěž Stavba roku není jen soutěž, ale celostátní přehlídka stavebních projektů za uplynulý rok. Letos se zúčastnilo rekordních 64 staveb. Rádi bychom se proto domnívali, že většina projektantů, dodavatelů a investorů optimisticky hledí do budoucnosti a věří, že po útlých letech opět dochází k rozvoji českého stavebnictví," říká předseda Nadace pro rozvoj architektury a stavebnictví Jan Fibiger.