Martin Rajniš "v kleci" své konstrukce na výstavě nazvané Huť architektury v pražském centru DOX
Foto: ČTK
Snažím se o nemožné - aby se moje stavby líbily normálním lidem a odborníci nad nimi neohrnovali nos, říká architekt Martin Rajniš, který právě otevírá svou výstavu v pražském centru DOX. Za stavební materiál budoucnosti považuje náletové dřeviny.

Průřez tvorbou architekta Martina Rajniše a jeho ateliéru se zaměřením na posledních dvanáct let představuje výstava, která v pátek začíná v pražském centru současného umění DOX.

Rajniš svými projekty upozorňuje na nutnost souznění s přírodou a často používá při stavění jen dřevo. K jeho nejznámějším budovám patří nová Poštovna na Sněžce.

Výstava se koná také u příležitosti udělení ceny Global Award for Sustainable Architecture, kterou Rajniš dostal v květnu. Od roku 2006 ji udílí nezávislá nadace Locus a vyzdvihuje tak projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé společenské udržitelnosti, ekologie, sociálních vazeb a architektury jako nástroje pro rozvoj společnosti.

"Snažím se dělat to, co je skoro nemožné – aby se to normálním lidem líbilo a aby nad tím zároveň odborníci neohrnovali nos. Aby věci jednoduše udělané byly i pěkné," řekl ve čtvrtek Rajniš.

Mezi jeho poslední projekty patří rozhledna Doubravka, které říká kvůli její podobě na třech rozkročených nohách také Trifid a která je určena pro Prahu 14. Na výstavě je prezentován její model a fotografie ze zkušební konstrukce.

Doubravka je vyrobena z náletových dřevin, tedy klacků, jak říká Rajniš, jež vnímá jako "materiál budoucnosti". "Teď dělám z klacků, roste to samo, někde vám i zaplatí za to, když to vytěžíte," řekl před modelem stavby, který v DOX stojí na terase a jemuž říká Sloní záda.

Klacky jsou spojené kovovými spojkami a v jejich křížení použil proti skluzu zbraně, kterým se říká boxer. "Za 15 let toho bude země plná, český člověk, když je to levné a může si to udělat sám, nebude váhat – aspoň doufám," věří v rozvoj staveb z náletových dřevin.

Rajnis 1

Sedmdesátiletý Rajniš vystudoval ČVUT a AVU. V sedmdesátých letech pracoval v ateliéru SIAL vedeném Karlem Hubáčkem.

Spolu s Johnem Eislerem a Miroslavem Masákem postavili pražský obchodní dům Máj na Národní třídě.

Rajnis 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Je také spoluautorem pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru.

Po revoluci vedl se Stanislavem Fialou, Jaroslavem Zimou a Tomášem Prouzou D. A. Studio – jejich nejrozsáhlejším dílem se stala stavba nového obchodního centra v Praze na Smíchově.

Rajnis 2

Od roku 2002 je Rajnišova tvorba odlišná. Věnuje se menším stavbám z přírodních materiálů – dřeva, kamene a skla.

Snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků a s pokorou k již existujícím stavbám i krajině sloužily co nejširší skupině uživatelů a vrátily architektuře její klíčové postavení v civilizaci.