Průřez tvorbou architekta Martina Rajniše a jeho ateliéru se zaměřením na posledních dvanáct let představuje výstava, která v pátek začíná v pražském centru současného umění DOX.
Rajniš svými projekty upozorňuje na nutnost souznění s přírodou a často používá při stavění jen dřevo. K jeho nejznámějším budovám patří nová Poštovna na Sněžce.
Výstava se koná také u příležitosti udělení ceny Global Award for Sustainable Architecture, kterou Rajniš dostal v květnu. Od roku 2006 ji udílí nezávislá nadace Locus a vyzdvihuje tak projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé společenské udržitelnosti, ekologie, sociálních vazeb a architektury jako nástroje pro rozvoj společnosti.
"Snažím se dělat to, co je skoro nemožné – aby se to normálním lidem líbilo a aby nad tím zároveň odborníci neohrnovali nos. Aby věci jednoduše udělané byly i pěkné," řekl ve čtvrtek Rajniš.
Mezi jeho poslední projekty patří rozhledna Doubravka, které říká kvůli její podobě na třech rozkročených nohách také Trifid a která je určena pro Prahu 14. Na výstavě je prezentován její model a fotografie ze zkušební konstrukce.
Doubravka je vyrobena z náletových dřevin, tedy klacků, jak říká Rajniš, jež vnímá jako "materiál budoucnosti". "Teď dělám z klacků, roste to samo, někde vám i zaplatí za to, když to vytěžíte," řekl před modelem stavby, který v DOX stojí na terase a jemuž říká Sloní záda.
Klacky jsou spojené kovovými spojkami a v jejich křížení použil proti skluzu zbraně, kterým se říká boxer. "Za 15 let toho bude země plná, český člověk, když je to levné a může si to udělat sám, nebude váhat – aspoň doufám," věří v rozvoj staveb z náletových dřevin.
Sedmdesátiletý Rajniš vystudoval ČVUT a AVU. V sedmdesátých letech pracoval v ateliéru SIAL vedeném Karlem Hubáčkem.
Spolu s Johnem Eislerem a Miroslavem Masákem postavili pražský obchodní dům Máj na Národní třídě.
Je také spoluautorem pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru.
Po revoluci vedl se Stanislavem Fialou, Jaroslavem Zimou a Tomášem Prouzou D. A. Studio – jejich nejrozsáhlejším dílem se stala stavba nového obchodního centra v Praze na Smíchově.
Od roku 2002 je Rajnišova tvorba odlišná. Věnuje se menším stavbám z přírodních materiálů – dřeva, kamene a skla.
Snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků a s pokorou k již existujícím stavbám i krajině sloužily co nejširší skupině uživatelů a vrátily architektuře její klíčové postavení v civilizaci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist