Ve známé pohádce se tvrdí, že sůl je nad zlato. V běžném životě ale platí, že všeho moc škodí. A kuchyňská sůl není výjimkou. Světová zdravotnická organizace doporučuje držet její denní příjem pod pěti gramy, ale většina lidí jí konzumuje dvakrát víc. Tým japonských vědců pod vedením Akihira Mouriho z Fudžitovy univerzity v Tojoake nyní v experimentech na myších odhalil mechanismy, kterými nadměrná konzumace soli přispívá k propuknutí demence. Výsledky jejich výzkumu zveřejnil vědecký časopis British Journal of Pharmacology.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekMouri a jeho spolupracovníci napájeli myši čtvrt roku vodou s přídavkem kuchyňské soli a zkoumali děje v mozku zvířat. Zvýšená konzumace soli vyvolala nejprve vzestup krevního tlaku. Následně docházelo i ke změnám v částech mozku označovaných jako prefrontální kortex a hipokampus. Prefrontální kortex hraje významnou úlohu při složitém rozhodování. Hipokampus plní klíčovou roli při ukládání informací do paměti.
Myším konzumujícím nadměrná množství soli se v těchto částech mozku mění molekuly proteinu tau. O těchto změnách je známo, že se významně podílejí na vzniku Alzheimerovy choroby. Zároveň v postižených mozkových centrech klesla aktivita bílkovin důležitých pro tvorbu nových spojů mezi neurony, takzvaných synapsí. Na intenzitě své činnosti ubraly také bílkoviny řídící přenos vzruchů mezi neurony. Všechny tyto procesy snižují výkonnost mozku.
Experiment Mouriho týmu prokázal, že sůl nepůsobí na mozek přímo, ale prostřednictvím vysokého krevního tlaku. Za klíčový objev považují vědci zjištění, že když podávali myším s osolenou vodou také lék Losartan na snížení krevního tlaku, procesy typické pro rozvoj demence se v mozku neprojevily.
„Studie má značný společenský i ekonomický význam, protože náklady spojené s léčbou demence rostou jako nikdy dříve. Vývoj prevence a léčby demence je v zemích s rychle stárnoucí populací zcela zásadní,“ tvrdí Akihiro Mouri.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist