David Semerád je na sebe přísný. Jen se podívejte na jeho každodenní rutinu:

Každý den ráno vstává ve 4.30. Budí ho umělé sluneční světlo a ochlazení teploty matrace o několik stupňů. Po probuzení vypije sklenici vody s rozpuštěnými elektrolyty, tedy sodík, hořčík a draslík. Jeho ranní rituál začíná dvěma minutami v ledové kádi s vodou o teplotě pět stupňů Celsia. „Je to hrozně nepříjemné, nijak se na to netěším. Ale vím, že to pomáhá,“ popisuje sedmatřicetiletý podnikatel. Od pěti do šesti cvičí, poté si dá banán a proteinový shake s kreatinem, koupí si kávu Nitro ve Starbucksu a dvě hodiny pracuje.

Je 8.15, má za sebou ledovou koupel, odcvičeno a nejtěžší část práce. Rozveze děti do školek a jde do parku – sluchátka do uší a řeší pracovní hovory za chůze. Jelikož bydlí v Palos Verdes, krásné části Los Angeles, snaží se načerpat z kalifornského sluníčka co nejvíce energie. Odpoledne si jde ještě zaběhat nebo na hodinu intenzivního cvičení. Dětem čte v půl osmé večer pohádku a nejpozději o hodinu později jde sám spát.

Semerád, který je v českém byznysu známý jako jeden ze zakladatelů vývojářské společnosti STRV, dobře ví, že nepříjemné věci se snáze dělají ve skupině. Proto rozjíždí projekt Mindzero (v originále psáno MIИDZERØ), v němž kombinuje saunu, delší pobyt v ledové vodě a využívá poznatky z vědeckých studií i moderních technologií. Projekt má za sebou několik zajímavých investorů z řad česko-amerických podnikatelů: Jan Bednář, Ondřej Bartoš, Robert Kyncl, Robin Raszka, Andrej Kiska mladší… A také má velké ambice změnit přístup lidí ke zdraví a relaxaci. „Mým cílem je mít největší pozitivní vliv na lidské zdraví v tomto století,“ říká Semerád.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Kdy jste byl naposledy ve stresu?

To si budu těžko vzpomínat, protože když žijete v nové realitě, tak si tu starou nepamatujete. Stejně jako když jsem žil ve stresu, tak jsem si nepamatoval, jaké to je v něm nebýt. Ale když zapátrám v paměti, tak to bylo… asi před půl rokem.

Co vás tehdy vystresovalo?

Docházely nám peníze. Prostě klasický startupový život. Tehdy jsem nevěděl, jak je důležité prokládat normální život fyzickou aktivitou. Lidé si myslí, že je v pořádku ráno vstát, dát si snídani, jít do práce, pak z práce, postarat se o rodinu, podívat se na Netflix a jít spát.

Co je na tom špatného?

Já si myslím, že to není v pořádku. Že je to stejně nezdravé jako kouřit 20 cigaret denně. Spousta lidí občas cvičí, třeba třikrát týdně. Podle mě se musí cvičit každý den a ještě tělu přidávat jiný stres, třeba otužování nebo saunu.

Samotné sportování nestačí?

Ne. Když vám hlava jeden naplno, což je v moderním světě u většiny lidí zcela běžné, tak se musíte naučit ji vypnout. Buď se naučíte meditovat jako mnich – to je ale velmi obtížné – nebo si najdete dvakrát denně fyzický stres, protože ten pomáhá od psychického stresu. Dá hlavě odpočinout a posílit se na ten dlouhodobý stres, kterému čelíme.

Jak do toho zapadá váš projekt Mindzero?

Je to vyladěná forma fyzického stresu. Kombinujeme saunu a ledovou vodu. A není to jen nuda, že někde sedíte – ať už v horku nebo v zimě. Hrajeme si s tím, aby to byla zábava. Dá se to připodobnit k saunovým ceremoniálům, které možná Češi znají, ale rozšířili jsme je o ledovou vodu. Celé to funguje ve skupinách – jste dohromady dvakrát v sauně a ledové vodě, na konci je deset minut vedené relaxace.

V Česku si můžete zajít v každém velkém a leckde i malém městě do sauny, je tu i plno wellness center. V Americe to je jinak?

Tam nejsou skoro žádné sauny, maximálně ji máte přilepenou k nějaké posilovně. Lidé si tam ale spíš chodí sušit oblečení. Není tam vybudovaná žádná saunová kultura, je to pole neorané. To, co v Česku dělá třeba síť Saunia, tam nikdo nezná.

Nejlaskavější? Teď hlavně nejzdravější

David Semerád (37 let) se před lety s manželkou a třemi dětmi usadil na západním pobřeží USA. Z Prahy odjel jako spoluzakladatel úspěšného vývojářského studia STRV. V Los Angeles pomáhal nejen s hledáním zakázek na lukrativním americkém trhu, ale začal také řešit vlastní nové podnikatelské aktivity. 

V jeho podání se propojuje to nejlepší z obou břehů Atlantiku. Na jedné straně technické schopnosti (a přijatelná cena práce) českých programátorů, na druhé velký trh a silný podnikatelský duch. „Lidé u nás jsou hodně šikovní, ale v Americe žije víc lidí, kteří jsou mi nastavením mysli blízcí. Proto rád oba světy propojuji,“ říká Semerád.

V STRV nadále drží třicetiprocentní podíl, ale je mimo výkonný management, řeší už jen strategické věci. V roce 2018 rozjel start-up Kindest, který vytvořil dárcovskou platformu pro neziskové organizace. „Zjistil jsem ale, že tomu oboru nerozumím, není mi úplně blízký a že nemám správný „product-founder fit“,“ říká Semerád. Proto předloni do čela Kindest najal profesionálku z oboru a pustil se do Mindzero. 

Byla to vlastně cesta, jak odbourat stres a naučit se balancovat své pracovní vytížení. Oboje dobře znal: ještě jako šéf STRV si prošel vyhořením, což ho přivedlo k zájmu o fyzické i duševní zdraví. Začal poznávat otužování, saunování, účinky aromaterapie nebo infračerveného světla. Propojením vědeckých poznatků a zjištění, co funguje na něho samotného, vznikl start-up Mindzero. „Když mě regionální ředitelka Infinitu Monika Foretová prováděla v top českých resortech, jako je Maximus v Brně a Senohraby, uvědomil jsem si, jak moc je v kultuře saunování Amerika nepolíbená a jak moc můžeme čerpat z evropských tradic.“

Takže přenášíte evropský model do USA?

Ano, ale balím to do starbucksového pojetí. Starbucks přinesl kávovou kulturu do Ameriky a přizpůsobil ji tamnímu trhu na míru. Vytvořil z toho balíček služeb a vylepšil ho tak, že ho zpětně exportoval do Evropy. Dokonce i do Itálie. Já bych chtěl udělat něco podobného: vzít něco, co funguje v Evropě, dát to do krásného balíčku, úspěšně ho uvést v Americe, ale zároveň ho pak dostat i do Evropy, protože to je inovativní a hodně sexy.

V jakém stavu tam aktuálně Mindzero je?

Máme první pobočku v Jižní Karolíně, kterou jsme v lednu slavnostně otevřeli. Začínáme stavět další tři v Los Angeles a Miami. Když všechno dobře půjde, spustíme je ještě letos. Naše první pobočka vypadá tak, jako by byl saunový svět smrsknutý na velmi malém prostoru. Máme ale velký důraz na ledovou vodu, což v Česku moc nebývá. U nás to je stěžejní věc, na stejné úrovni jako sauna. Do Mindzero nechodíte jako jednotlivec, ale na skupinovou hodinu. V tom je obrovská výhoda. Kolik lidí tady chodí po sauně do ochlazovacího bazénku? Patnáct procent? My máme 100 procent a nejsou tam pár vteřin, ale dvakrát dvě minuty. Výzkum dánské vědkyně Susanny Søbergové, na který odkazuje třeba Andrew Huberman, profesor neurologie na Stanfordově univerzitě, popisuje, jaké výhody má pobyt v ledové vodě. Musíte v ní ale strávit minimálně 11 minut týdně, samozřejmě rozděleně do několika etap, a k tomu aspoň 56 minut týdně v sauně.

Co je to za výhody?

V sauně se zvedne tepová frekvence, tělo se dostane do fyzického stresu. A pak přijde skokový pokles srdeční frekvence v ledové vodě. Je to poměrně velký teplotní šok – já jdu ze 120 tepů za minutu na 60. Při  těch aspoň 11 minutách týdně se vám zvýší produkce dopaminu – hormonu štěstí – až o 250 procent. Potom se cítíte skvěle. A sauna zase výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Saunu si dokážu představit snadno, ale jak moc musím být natrénovaný, abych vydržel dvě minuty v ledové kádi?

Nemusíte být vůbec! V Mindzero už bylo přes tisíc lidí a neměli jsme za tu dobu nikoho, kdo by to nedal. Moje žena nesnáší studenou vodu a šla tam jen kvůli mně – a bylo to pro ni úplně easy. Sama by to nikdy nedala, ale díky skupince to zvládla bez problémů.

Takže peer pressure?

Říkáme tomu peer support (skupinová podpora místo tlaku – pozn. red.). Lidé se chovají skupinově normativně a tady je normál, že se jde do ledové vody. To hrozně pomáhá, stejně jako digitální dýchací lektor, kterého tam máme. Je to takový audiovizuální průvodce celým průběhem. Jde o imerzivní zážitek inspirovaný festivalem světla a digitální kultury Signal

Jak vás to celé vůbec napadlo?

Před pár lety jsme se spoluzakladatelem STRV Lubem Smidem objeli všechny pobočky posilovacích studií Barry’s Bootcamp, v nichž se odehrávají kultovní skupinová cvičení ve vysoké intenzitě. Bylo jich celkem 50, od Kanady přes Dubaj po Austrálii. Tam jsem viděl, jak je cvičení ve skupině užitečné a jakou roli při tom hraje muzika, světla a celková atmosféra. Zároveň jsem navštívil semináře Wima Hofa, známého propagátora otužování v ledové vodě. Když jsem si to zkombinoval, tak se zrodil nápad na Mindzero. Na jednom vojenském kempu jsem se potkal s týpkem, který pracuje jako stavební dělník v Jižní Karolíně. Proto jsme náš prototyp postavili tam.

Co na to lidé?

Byli zvědaví. Prvním zákazníkem byla sedmdesátiletá paní, která nám na začátku řekla: „Jestli mi něco uděláte, zavolám na vás policajty!“ To jsem si říkal, že jsem radši nezůstal u technologií. Nakonec to ale dopadlo dobře. Paní tím prošla bez újmy a ještě nám děkovala, že se nikdy necítila tak zrelaxovaná, a poslala za námi svou dceru. Z 50 lidí, které jsme tam první dva dny měli, se 32 přihlásilo o trvalé členství. Přitom v Jižní Karolíně není žádná mindfulness kultura. Letěl jsem zpět do L.A. a říkal si: Počkat, tohle může být miliardová firma.

David Semerád, startup Mindzero
Mindzero vyjadřuje stav, kdy nemyslíte na minulost nebo na budoucnost.
Foto: archiv

Proč si myslíte, že na to Američané budou slyšet?

Klidně se můžete jít otužovat do řeky nebo do moře, můžete si jít zaběhat do lesa, zajít si do sauny. Lidé samozřejmě mají možnosti. Ale život, který většina z nás žije, tomu neodpovídá. Všechno okolo nás je zabalené do nějaké služby, od kafe po taxík. Na to chceme s Mindzero navázat – je to rychlé, za 50 minut máte hotovo, bude to kousek od vašeho domu, můžete si to naplánovat a mít to jako balíček. Jde o balíček mentální pohody, lepšího zdraví a více energie skrz fyzický stres a doplňující aktivity. Máme tam pulzní magnetoterapii a infračervené světlo. Tohle všechno si můžete pořídit domů, ale každý z nás má doma kávovar a stejně plno lidí chodí do Starbucksu, že?

Takže takový all-in-one balíček?

Přesně tak. Stačí jen přijít, nemusíte nad ničím přemýšlet a my vás celým procesem provedeme.

Jak to, že to ještě nikdo před vámi neudělal?

Samotného mě to překvapuje. Asi je to dané evropskou tradicí, po staletí tu máme lázeňské procedury, saunování se ze severu Evropy rozšířilo po celém kontinentu. Zároveň si ale myslím, že se Amerika brzy chytí a určitě v tom nebudeme sami.

Co vyjadřuje název Mindzero?

Je to narážka na můj šestiletý pokus o meditaci. Nedokážu zastavit myšlenky v hlavě a pořád mi tam něco šrotuje. Mindzero vyjadřuje stav, kdy nemyslíte na minulost nebo na budoucnost. Do takového stavu byste se po hodině s námi měli dostat. Tělo vnímá jen fyzický stres daného momentu a mysl je ve stavu nula. Samotný název vymyslel kreativní génius Milan Šemelák, jenž mi vytvořil název už na předchozí start-up Kindest.

Prý jste si to ověřovali ve studii provedené na univerzitě King’s College v Pensylvánii.

Měli jsme tam přes sto lidí a ověřovali jsme poznatky od našich klientů. Chtěli jsme dojmologii a náš subjektivní pocit, že to funguje, posunout na vědeckou úroveň. Ze studie King’s College vyšlo, že máme 92procentní efektivitu na snížení stresu. To je lepší úspěšnost než účinnost farmaceutik.

Američané ale milují prášky na bolest, deprese a úzkost…

Nadužívání prášků v Americe je dané tím, že k němu teď existuje jediná alternativa – změna životního stylu. Jenže to dokáže strašně málo lidí, že? Prášky samozřejmě nějakou – byť malou – účinnost mají, ale problém jen překryjí. Asi vás nepřekvapím, když řeknu, že je lepší najít přirozenou cestu, jak bojovat se stresem, než do sebe cpát prášky.

Ve Spojených státech jednu dobu frčela bikram jóga. Ta je vašemu konceptu asi nejblíže, že?

Dnes se tomu říká spíš hot jóga, protože se slovo bikram asociuje s jedním úchylem, který sexuálně obtěžoval členky. Snad každý, kdo v Americe dokázal okolo wellbeingu rozjet nějakou spirituální organizaci a stal se lídrem kultu, to začal zneužívat pro to, aby si zasouložil nebo okradl členy. Skoro to vypadá, že k úspěchu stačí nesouložit s členy a členkami proti jejich vůli a neokrádat je.

Vy máte nějaký spirituální přesah?

Vyrůstal jsem jako hodně zatvrzelý ateista s odporem vůči jakémukoli náboženství. Jenže pak jsem z různých vědeckých studií zjistil, jak víra v něco ovlivňuje funkci těla, tak jsem otočil. Čistě z empirických důvodů.

Mindzero ale není o náboženství, ne?

Vůbec. V našem podání to je o víře ve vlastní potenciál. Je to o nastavení mysli.

S Mindzero máte velké plány: do dvou let minimálně 100 poboček a do roku 2030 tři a půl tisíce. To zní americky ambiciózně.

Je to horní hranice toho, co dokážu brát jako realistický plán. Měl by z toho opravdu být takový wellbeing Starbucks na každém rohu. Měla by nám k tomu pomoci i expanzní strategie prostřednictvím franšíz.

Na rozjezd jste nabral kapitál necelých 30 milionů korun od známých byznysmenů. Co vám napovídá jejich podpora?

Čechům žijícím nebo pracujícím v Americe je snadné tu myšlenku prodat. Chápou saunovací a evropskou tradici a vidí, že Spojené státy jsou obrovský trh, kde něco takového chybí. U nich to vlastně nebylo tak těžké. Chci k vybraným penězům přidat ze svého tři miliony dolarů a udělat z toho klasické seedové kolo.

Pro něj máte přichystanou jednu investiční zvláštnost: proti finančním vkladům dáváte do zástavy svůj karlínský penthouse. Jak to má fungovat?

Je to pojistka pro investory, která má ukázat, jak moc Mindzero věřím. Kdyby to náhodou nevyšlo a investoři nemohli odejít se ziskem, tak si rozdělí profit z prodeje bytu. Veškerý svůj nemovitý majetek, což jsou byty v Praze a ve Spojených státech, zastavím proti půjčkám tak, abych měl díky němu dost peněz na to, udržet si v Mindzero co největší podíl a pravomoce. Jsem střelec, jdu all-in. Je to motivace dát do toho všechno a vybičovat se k lepším výkonům. A mám skvělou ženu, která mě v tom podporuje.

David Semerád, startup Mindzero
Mým cílem je mít největší pozitivní vliv na lidské zdraví v tomto století, tvrdí Semerád.
Foto: archiv