„Doteď stačilo, aby vám třeba kvůli nestálosti počasí poskočil obsah THC o desetinu procenta, a už jste mohli jít sedět. Spousta zemědělců se kvůli tomu do pěstování konopí ani nepouštěla. To se teď může změnit,“ říká Martin Sulán, který rostlinu v západočeské Sušici pěstuje i zpracovává už přes deset let.

Počínaje příštím rokem mohou zemědělci pěstovat konopí s obsahem takzvaného THC do jednoho procenta. Množství této psychoaktivní látky, která je základem marihuany, dosud nesmělo přesáhnout 0,3 procenta. Nově je také možné pěstovat libovolné odrůdy rostliny. Na první pohled nenápadná úprava pravidel znamená, že Česko bude mít spolu se Švýcarskem nejvstřícnější legislativu pro pěstitele konopí v Evropě. A může tak navázat na doby před druhou světovou válkou, kdy patřilo k jeho hlavním světovým producentům.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Příběh Martina Sulána je pro stávající český trh s konopím typický: zajišťuje si prakticky vše sám, od pěstění přes zpracování, výrobu i prodej ve vlastních obchodech. Pod značkou Dobré konopí vyrábí oleje, čaje, masti, ale třeba i zmrzlinu. Kvůli špatné pověsti, nejistému odbytu i nedostatku zpracovatelů se v Česku konopí věnují zejména podobní nadšenci.

„Zemědělci neměli motivaci konopí pěstovat. Třeba do papíren ve Velkých Losinách, kde vyrábějí konopný papír, denně jezdí kamiony se surovinou ze zahraničí. U nás ji nemají u koho nakoupit,“ říká bývalý pirátský poslanec Radek Holomčík. Právě on, spolu s Tomášem Vymazalem, dalším stranickým kolegou, jenž svůj mandát ve volbách neobhájil, patřil k hlavním propagátorům novely zákona.

Konopí lze využívat v mnoha odvětvích. Vedle léčitelství a potravinářství, kde slouží k výrobě nápojů či olejů, rostlina nachází uplatnění také ve stavebnictví, v textilním nebo automobilovém průmyslu. Atraktivní tak začíná být i pro větší producenty. Například firma Klopina, za níž stojí ministr zemědělství z první vlády Andreje Babiše Jiří Milek (za ANO), chce podle informací bývalého šéfa sněmovního zemědělského výboru Jana Faltýnka (ANO) začít pěstovat konopí jako izolační materiál na stavby. Faltýnek při sněmovním projednávání zákona patřil mezi důležité aktéry a právě jeho přímluva za konopí rozhodla o tom, že Piráti novelu protlačili za pomocí hlasů nejsilnějšího poslaneckého klubu ANO.

Byť pirátští poslanci v neoficiálních rozhovorech mají za to, že Faltýnkovy motivace byly hlavně byznysové, on sám tvrdí, že na rostlinu nahlíží i z ekologického pohledu. „Konopí není jako obilí, které vysává živiny a umožňuje erozi,“ vysvětluje Faltýnek. „Je to rostlina pro půdu prospěšná. Čili konopí je pro zemědělce hodně zajímavá alternativa, a zatímco dosud se obávali, teď do toho určitě půjdou.“

Roky soudů kvůli nepoužitelné droze

Látkou, která především ovlivňuje to, jak veřejnost konopí vnímá, je zmíněné THC. Takzvaný tetrahydrokanabinol ulevuje od bolesti a pomáhá třeba při léčbě Parkinsonovy choroby, kvůli svému působení na lidskou psychiku je však zároveň užíván také jako droga. I proto byla vymezena kategorie technického konopí, v němž je obsah THC tak nízký, že rostlina žádné omamné účinky nemá.

„Problém té hranice je, že byla stanovena uměle a velmi přísně,“ upozorňuje pirátský zastupitel Prahy 2 a šéfredaktor magazínu Legalizace Robert Veverka. „Se změnou klimatických podmínek se v kytce upravují poměry látek, včetně THC. Snadno se stane, že ač koupíte legální osivo, hodnotu přeskočí. Pak můžete dopadnout jako pěstitel Leopold Svatý, kterému policie v roce 2016 na konopném festivalu v Ostravě zabavila dva kilogramy technického konopí a následovaly čtyři roky soudních tahanic.“

V pěstitelově konopí vyšetřovatelé naměřili 0,6 procenta THC, tedy o 0,3 procenta více, než povoloval zákon. Svatý byl původně odsouzen na patnáct měsíců vazby s podmínkou, po několika odvoláních a doložení znaleckých posudků byl ale nakonec osvobozen. „Po celou dobu však byl stigmatizován, bylo na něho nahlíženo jako na šiřitele omamné látky, přitom zabavené konopí by jako droga fungovat určitě nemohlo,“ říká Veverka, který také pomáhal s přípravou zásadní novely. Sám ale aktuálně dostal podmínku za šíření toxikomanie, kterého se podle soudu dopouští ve svém časopise.

„Účinek je cítit od dvou a více procent obsahu THC. Rostliny, které jsou zneužívány jako droga, běžně obsahují třeba sedm procent,“ upřesňuje Veverka. Nově stanovenou hranici jednoho procenta, která začne platit od příštího roku, tak vnímá jako zcela bezpečnou. V tom se shoduje s odborníkem na závislosti Tomášem Zábranským, jehož posudek sehrál klíčovou roli v případu pěstitele Svatého. Podle Zábranského se konopí s obsahem pod jedno procento THC „považuje se za nezpůsobilé vyvolat kýžené psychotropní účinky“.

Přesto na zemědělce pěstující technické konopí veřejnost mnohdy nahlíží s despektem. „Lidi vidí někde na poli konopí a už volají policii. Známé jsou případy, kdy byli zmlácení sběrači technického konopí. Nerozlišuje se a všichni jsou házeni do jednoho pytle,“ upozorňuje Veverka.

Konopí je víc než návykové THC

Nový zákon bude mít podle pěstitele Sulána velký vliv i na rozvoj produktů obsahujících druhou z aktivních složek konopí, která byla dlouho ve stínu THC, v posledních letech však její popularita roste: takzvaný kanabidiol neboli CBD. V roce 2018 byl v USA schválen jako lék při epilepsii a je oblíbeným doplňkem stravy například ve formě olejů. „Obsah CBD často souvisí s THC. Například u odrůd konopí s obsahem THC do 0,3 procenta lze zpravidla dosáhnout jen jednotek procent obsahu CBD,“ vysvětluje Sulán. „V USA jsem ale viděl odrůdy konopí s THC do jednoho procenta, ze kterých dostanete 20 procent CBD. Dovézt to k nám by byl naprostý zázrak.“ Nový zákon přitom právě toto umožní. „Bude to skvělé, budeme moci zasadit méně rostlin a z nich mít mnohem větší výtěžnost,“ těší se Sulán.

Radek Holomčík z České pirátské strany připomíná další možnosti konopí: „Velký potenciál má pazdeří, dřevitá dužina ve stonku rostliny. Používá se jako kompozitní materiál do různých výplní v automobilovém průmyslu. Výhoda je, že je velmi pevné a přitom lehké,“ vypočítává Holomčík. „Další věci jsou teď ve výzkumu a postupně se dostávají do praxe. Ať už jsou to konopné pasty, které mohou pomáhat při léčbě zvířat, nebo použití konopného vlákna k výrobě kondenzátorů v bateriích.“

Piráti mají ovšem s konopím i další plány, které jsou od vzniku této strany součástí jejího politického programu: prosadit legalizaci pěstování rostlin s vyšším obsahem THC pro rekreační účely. K takové změně zákonů se však dosud v českém parlamentu nenašla většina. I ve světě přistupují k rozvolnění opatrně. Ve většině evropských zemí je užívání marihuany nelegální, například Nizozemsko nebo Dánsko však vymezují prostory, kde je tolerováno. Užití konopí pro rekreační účely je povoleno také v Kanadě nebo Uruguayi, legislativu postupně upravují státy USA. Průkopníkem bylo v roce 2012 Colorado, od té doby rekreační užívání konopí povolily dvě desítky států, letos New York nebo Virginia. Na federální úrovni ale stále platí zákaz této látky a ve zmíněné Virginii je sice možné konopí držet a pěstovat, nikoli však kouřit na veřejnosti.

Před širší legalizací užívání konopí varoval také končící český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO): „Vidím zde příliš velké riziko, jak z hlediska rozporu s mezinárodním právem, kterým je ČR vázána, tak z hlediska negativních dopadů na společnost.“ Podle Veverky ovšem prohibice není cesta a stát by se k látce mohl stavět podobně jako k alkoholu nebo tabáku – nastavit pravidla a stanovit zvláštní spotřební daň. „Inspirací mohou být některé státy USA, kde konopí zatížili daní, která pomáhá ke zlepšení života v určité oblasti. Jako byste si u nás koupil pivo a věděl, že spotřební daň jde nikoli do jednoho celkového balíku státního rozpočtu, ale třeba na to, že se postaví nové hřiště,“ uvažuje Veverka. Změna zákona k hranici jednoho procenta THC je ale podle něj důležitý krok. „Každý takový posun napomáhá k destigmatizaci konopí.“