Svého času byla proslulým oborem kremlologie. Z odezírání ze rtů, přesunů uvnitř politbyra a neověřených drbů skládali odborníci na Sovětský svaz puzzle, z něhož se pokoušeli věštit, jakým směrem se bude vývoj ubírat, kdo v Kremlu skutečně vládne a kdo naopak oslabil.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Něco podobného se nyní děje při pohledu na Čínu, její komunistickou stranu a prezidenta Si Ťin‑pchinga. Ten posiluje svůj kult osobnosti pomocí v roce 2017 uvedené knihy nazvané Si Ťin‑pchingovo myšlení o socialismu s čínskými charakteristikami pro novou éru, kterou teď po celé čínské společnosti rozšiřují speciálně k tomu zřízená výzkumná centra. Je nepochybné, že Si bude příští rok znovu zvolen prezidentem a šéfem komunistické strany a poruší tak nepsané pravidlo zavedené v 80. letech po konci vlády Mao Ce‑tunga „dvakrát a dost“.

Jak se v posledních měsících mohou přesvědčit šéfové velkých technologických firem, čínští komunisté si uvědomili, že potřebují dostat pod větší stranickou kontrolu prudce se rozvíjející digitální ekonomiku. Například nový zákon o kontrole osobních dat je sice modelován podle pravidel Evropské unie známých jako GDPR, ale záměrem je jednoznačně dostat data od soukromých firem zpět pod kontrolu státu a strany.

Zároveň má Čína problém s tím, že jak prudce se rozvíjela kapitalistická ekonomika, tak se rozevíraly nůžky majetkových poměrů. Pro běžné Číňany bylo čím dál složitější a hlavně dražší vychovávat i jedno dítě. Nedávné povolení druhého a třetího dítěte v rodině proto neřeší otázku tikající demografické bomby – úbytku obyvatel země a tím také pracovní síly.

Prezident Si tak chce nejspíš vyřešit dvě věci naráz: posílit centrální autoritu i moc a pokusit se obnovit společenskou smlouvu mezi Číňany a komunistickou stranou: my se vám postaráme o prosperitu, vy nám nebudete kafrat do mocenských her. Proto Si v létě začal mluvit o „společné prosperitě“ a zdůrazňovat socialistické hodnoty s tím, že by se mělo pracovat na odstranění „zásadního rozporu“ mezi rostoucími potřebami a požadavky obyčejných Číňanů na lepší život a „nevyrovnaným rozvojem“.

Novou situaci už pochopil například Wang Sing, zakladatel a šéf technologické firmy Meituan, který v pondělí při konferenci s investory zdůraznil, že „společná prosperita“ je „zabudovaná v genech“ jeho firmy. No, není divu, nejbohatší Číňané během léta, kdy vláda přijímala různá opatření omezující vliv velkých firem, kvůli propadům na burzách přišli o desítky miliard dolarů.

A o zbytek se musí trochu víc podělit, aby opět získali přízeň komunistické vrchnosti. Tak třeba Wang Sing neváhal a kromě dvou miliard dolarů, které věnoval vlastní charitativní organizaci v červnu, nedávno ještě oznámil, že pošle miliony dolarů své bývalé škole a univerzitě. Čínský socialismus, který má v posledních dekádách podobu brutálního kapitalismu, začíná nejspíš dostávat novou fasádu.