Alkohol si Harsha Kiran Gudibandi oblíbil už jako teenager, když objevoval svět dospělých v Hajdarábádu, s deseti miliony obyvatel šestém největším městě Indie. „Zachutnalo mi pivo. A taky jsem chodil tátovi potají ochutnávat whiskey,“ směje se čtyřiatřicetiletý muž v černém tričku, tmavě zelených kalhotách a sportovních keckách. „Takže si teď plním sen,“ rozpřahuje rukama a ukazuje na nápis Beyond The Bar (česky Za barem) nad vstupními dveřmi, před nimiž stojí. Nejsme ale v Hajdarábádu ani v žádné další indické megapoli jako Dillí nebo Bengalúru, nýbrž v Liliové ulici kousek od Betlémského náměstí v Praze.

Přesně tam, kde ještě loni, než ho těžce zasáhl covid a vládní lockdowny, fungoval známý koktejlový bar Cash Only. „Nemám s tím vlastně vůbec žádné zkušenosti, ale vždycky jsem si to chtěl zkusit. Koronavirus otevřel příležitosti, objevily se zajímavé prostory, tak jsem si řekl, že do toho půjdu,“ vysvětluje indický světoběžník.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Z webu za bar

Harshova cesta do Prahy a k vlastnímu baru ovšem úplně přímočará nebyla. Hajdarábád je dynamické a minimálně na indické poměry velmi moderní město, kde se v posledních letech hodně rozvíjí IT průmysl. Své pobočky tam mají firmy jako Facebook, Apple, Google nebo Microsoft.

A právě svět jedniček a nul a internetu přitáhl i čerstvého majitele pražského baru: poté, co v roce 2009 dokončil studium informatiky na vysoké škole, začal se věnovat digitálnímu marketingu. Jeho specializací bylo SEO, optimalizování webových stránek tak, aby je internetové vyhledávače jako Google, Bing nebo český Seznam upřednostňovaly a zobrazovaly na vyšších pozicích. „To je práce, kterou jsem mohl dělat odkudkoli. A tak jsem se zhruba před 10 lety rozhodl, že budu cestovat po světě a pracovat u toho,“ vypráví. Indický pas není z těch, které by automaticky otevíraly všechny dveře a jeho držitel mohl vyrazit, kam se mu zachce, Harsha tak coby digitální nomád projel především Asii a Afriku.

„Vyvinul jsem do značné míry automatizovaný systém, který se mým zákazníkům staral o jejich weby, takže jsem měl dost času dělat to, co mě bavilo, tedy navštěvovat nová místa a objevovat nové bary a koktejly. To je ostatně i podstata mého Beyond The Baru. Abyste jeho prostřednictvím poznával svět,“ říká indický podnikatel a dodává, že volba přesunout se do Evropy souvisela – jak jinak – se ženou.

Ve Vietnamu se poznal se svou nynější manželkou, která sice pochází ze Slovenska, ale větší část kariéry strávila v Praze. „Žijeme tu už čtvrtý rok,“ upřesňuje Harsha. I nadále ho živí optimalizace pro vyhledávače, navíc založil portál věnovaný finančním informacím Fortunly.com. Klienty má různě po světě a prý ho velmi slušně živí: „Mám čas dělat, co mě baví. A to je teď náš bar.“

Že si v Praze otevře bar, ho poprvé napadlo loni na podzim, kdy během lockdownu trávili s manželkou spoustu času zavření doma a přemýšleli, co by se dalo dělat. Uvědomil si, že mnoho restauratérů bude mít problémy a že by se tak mohla objevit šance získat zajímavý prostor. Spojil se s pár lidmi z branže, mimo jiné se známým barovým šampionem Tomášem Nyárim, a začali hledat.

Cash Only v té době už neexistoval, loni v dubnu ho jeho majitelé Aleš Půta a David Andrle přetvořili na denní vinárnu a kavárnu. Ale ani jejich novému konceptu se v těžkých gastronomických časech moc nedařilo, proto se rozhodli soustředit se jen na svůj legendární Hemingway Bar a nedaleký Cash Only pustit. „My jsme si to tu pronajali letos v březnu, zhruba tři měsíce probíhaly poměrně rozsáhlé úpravy. Otevřeli jsme na přelomu června a července, od září budeme mít otevřeno každý den od šesti odpoledne do jedné či druhé hodiny ráno,“ popisuje Harsha, když procházíme protáhlým barem v Liliové ulici, který v prvním patře pojme čtrnáct hostů a v suterénu další tři desítky. 

Kdo tátovi upíjel whiskey

Mentoři v čele s Nyárim mu pomohli nejen vymyslet koncept baru, ale najít i tým, který dnes tvoří kromě Harshi další čtyři lidé. Šéfbarmanem je třicetiletý Slovák Matej Brunovský, který na sebe upozornil třeba v posledním ročníku soutěže Diageo Reserve World Class. Jeho parťákem je Čech Jan Kalianko, který působil několik let v barech v kanadském Vancouveru. Dalším do party je Lukáš Matulík, který se kromě práce za barem stará i o sociální sítě. 

„Předtím jsme se neznali, jsme tým starý jen pár měsíců, ale zatím se mi zdá, že nám to funguje moc dobře,“ usmívá se dlouhovlasý Kalianko. A Harsha ho doplňuje: „Moje filozofie je, že když budou spokojení a šťastní zaměstnanci, budou pak spokojení i zákazníci. A druhá klíčová věc je, že se tu snažíme všichni dělat všechno, abychom se dokázali vzájemně zastoupit. To se týká hlavně těch doprovodných činností, samozřejmě já kluky jen zastoupím za barem.“

Když mají Harsha s Kaliankem říct, který drink berou jako takovou poznávací značku Beyond The Baru, unisono odpovídají Penny Is Chillin: „Je to naše variace na slavné pití známé jako Penicillin, jehož základem je nakouřená skotská.“ Zákazníci jsou s mladým ambiciózním týmem zatím spokojení, všechny recenze na Googlu nebo Facebooku mu dávají pět hvězdiček. Pochvalně se o nich vyjádřil i průkopník špičkového pití, lihovarník Martin Žufánek.

A jaké má čtyřiatřicetiletý Ind plány dál? „Musíme počkat, až si nás lidé zapamatují. To bude ještě nějakou chvíli trvat. Můžu si dovolit bar dotovat, nic mě netlačí, myslím si ale, že celkem brzy bude provozně soběstačný.“

Že by se vracel do Indie, kde svého času zvažoval otevřít pivnici, neplánuje. Prahu a Česko považuje za svůj nový domov: „Život tady je mnohem příjemnější než v Indii. Mám to tu řád, navíc tu není takové vedro jako u nás doma. Chybí mi jen rodiče. Párkrát jsem za nimi byl, teď je to kvůli covidu samozřejmě složité, ale doufám, že sem brzy budou moct přijet a uvidí můj bar na vlastní oči. A pak budu moct tátovi konečně přiznat, že jsem to byl já, kdo mu upíjel whiskey.“