Mluvit optimisticky o vývoji války na Ukrajině uprostřed třetího válečného léta je pro Ukrajince a jejich spojence těžké. Ukrajinská armáda nemá dost lidí, zbraní, munice a dalšího vybavení. Její velitelé i přes aureolu vytvořenou v prvních měsících úspěšné obrany jsou většinou ze sovětské školy a dělají často špatná rozhodnutí, o kterých se veřejně příliš nehovoří.

Po Rusku je druhým největším nepřítelem korupce, která ochromuje jak armádu, tak stát a pořád v západních donorech vytváří jakýsi blok, který například brání ve větších investicích do obranného průmyslu na Ukrajině. I tohle je téma, kterému se Ukrajinci veřejně spíš brání a kolem kterého vytvořila vládnoucí garnitura prezidenta Volodymyra Zelenského pomyslnou zeď. Každou kritiku odmítá a nálepkuje jako papouškování ruského narativu. Investigativní reportéři to nyní mají na Ukrajině těžší, za kritické články jim hrozí třeba povolávací rozkaz na frontu.

Stejně tak se ukazuje, že z politických důvodů se prezident a vláda báli v minulosti udělat těžká a nepopulární rozhodnutí ohledně mobilizace a odvodů. Ve společnosti se vytvořil silný pocit nespravedlnosti: V prvních měsících bylo dobrovolníků dost, ale ti teď už sedí vyčerpaní v zákopech třetí rok a ubývá jich a nemá je kdo nahradit. Rychle naverbovaní a nedostatečně vycvičení vojáci jsou bojovým jednotkám k ničemu.

Třeba firmy si oprávněně stěžují, že také žijí kvůli mobilizaci v nejistotě, protože nevědí, kdo ráno dorazí do práce. Stát chce přitom vybírat daně a armáda čeká na splnění dodávek, je nutné obnovovat zničenou energetickou infrastrukturu, opravovat rozbité domy, sklízet a vyvážet potraviny a spoustu dalších věcí.

A přitom, jak v rozhovoru pro HN vysvětluje filozof Volodymyr Jermolenko, Západ pořád nechápe, o co Rusku jde a že ukrajinský národ bojuje o přežití. Zbraní přichází málo a pozdě, často jsou s nimi jako s letouny F-16 spojena nerealistická očekávání.

A jen málokdo si v Evropě uvědomuje, že Ukrajinu čeká nejtěžší zima od začátku války. Zničeny nebo zásadně poničeny jsou tři čtvrtiny energetické infrastruktury.

Nikdo by se nedivil, kdyby v této situaci Kyjev přistoupil na mírová jednání. Ale to se minimálně do listopadových amerických prezidentských voleb nestane.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist