Drtivou většinu nejpokročilejších čipů současnosti vychrlí výrobní závody v Asii, něco přes desetinu vyrobí v Americe a Evropa je prakticky mimo hru. Jenže výroba supervýkonných procesorů či paměťových čipů s největší kapacitou na Tchaj-wanu, v Jižní Koreji, USA, Japonsku i Číně závisí na evropských technologiích. Klíčovým hráčem je nizozemská společnost, která vznikla před čtyřiceti lety ve stínu centrály koncernu Philips.

Prakticky bezkonkurenční postavení na trhu – to co ona nikdo další neumí – si firma vydobyla teprve před sedmi lety, a protože náskok zvyšuje, je dnes takřka třikrát hodnotnější než celý Siemens či IBM. Díky práci jejich inženýrů není Moorův zákon, předpovídající exponenciální růst počtu tranzistorů na čipech, ještě mrtvý, a čipy v mobilech i superpočítačích jsou tudíž rok od roku výkonnější a úspornější.

Stroje evropského šampiona jsou extrémně drahé a odběratelů je jen hrstka. Díky tomu si nemusí dělat starost se značkou či originálním logem a působí stále pod původním, nicneříkajícím názvem ASML. Ovšem unikátní technologie ASML mají strategickou hodnotu, takže firma musí čelit i tlakům plynoucím z technologicko-obchodní války USA s Čínou.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se vlastně stalo, že komplexní stroje schopné vytvářet čipy se strukturami tisíckrát jemnějšími, než je tloušťka lidského vlasu, vznikají v Nizozemsku?
  • Z čeho plyne současný technologický náskok a ziskovost firmy?
  • Co by se se stroji od ASML stalo, kdyby Čína napadla Tchaj-wan, jehož čipový šampion jich nakoupil nejvíc?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.