Trendy. Design. Produkce: Bižuterie a šperk

VÝSTAVA, Bratislavský hrad, od 14. 6. do 28. 10.

Vliv výpočetní techniky na člověka – to je téma, které měli uchopit šperkaři, již se účastnili loňského Mezinárodního sympozia v Jablonci nad Nisou. Martin Jošt Pouzar, Martin Verner a Kamila Housová Mizerová z České republiky, Mia Čopíková ze Slovenska a Carolin Denter z Německa tedy vytvořili šperky, jež kombinují počítačové součástky s komponenty ze skla a kovů. Kolekce bude od neděle vystavena na Bratislavském hradě. Doplňuje expozici výrobců bižuterie, kteří se loni sešli na jabloneckém trienále. 

Vojáci v Invalidovně

SHOW, Praha – Invalidovna, 14. a 15. 6.

Projektoval ji tehdejší mistr mezi architekty – Kilián Ignác Dientzenhofer – a za vzor si nevzal nic menšího než pařížský Hôtel des Invalides. I když v letech 1731–1737 byla postavena nakonec jen jedna devítina plánované stavby, přesto Invalidovna dnes patří k největším národním kulturním památkám. Jejími sály se budou od pátku zase rozléhat řízné povely, nádvoří se promění ve vojenské ležení a lazaret napoleonských armád. Dobovou show pořádá městská část s Národní památkovým ústavem jako předehru k rozsáhlé rekonstrukci objektu.

kultura, Vojáci v Invalidovně
Foto: Národní památkový ústav

William Shakespeare: Sonety 

KNIHA, nakladatelství Vyšehrad, 2024

kultura, Wiliam Shakespeare: Sonety
Foto: Vyšehrad

„Žádné Velké Umění, v němž promlouvá Bard či Klasik. Spíš příležitostná poezie, dopisy pro všední den. Jsou především knihou lásky, a možná právě proto vycházejí od roku 1609 neustále,“ píše profesor Martin Hilský o Shakespearových sonetech, z nichž připravil nejnovější výbor pro Vyšehrad. A je zřejmé, že mu bádání nad světovým klasikem stále činí velkou radost. Sonety vycházejí s ilustracemi Mariny Richterové v předvečer zahájení festivalu Letní shakespearovské slavnosti.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist