Letiště u středočeské Příbrami vám připomene akvarely a kresby Kamila Lhotáka, které zobrazovaly aviatickou romantiku první poloviny 20. století. Na vysoké tyči se vzdouvá červenobílý pytel neboli v navigátorské hantýrce rukáv, jenž ukazuje směr větru. Nad hlavou zavrní malé stříbrné letadlo, jež klesá na přistání. Před chvílí tu vzduchem plachtila šedavá volavka, která se naštěstí včas odklidila stranou. 

Česko hustotou letišť a přistávacích ploch předstihuje většinu vyspělých států. Úřad pro civilní letectví ČR eviduje 116 aeroportů, kam patří i ty mezinárodní v Praze-Ruzyni, v Brně či v Pardubicích nebo vojenské jako v Čáslavi. Většinu z tohoto počtu ale tvoří malá vnitrostátní letiště používaná pro letecký sport nebo soukromou dopravu menšími letouny.

Podle databáze CIA World Factbook je v Česku dokonce 243 letišť, což je v přepočtu na obyvatele výrazně víc než v osmdesátimilionovém Německu (838 letišť), bezmála stopadesátimilionovém Rusku (904), pětašedesátimilionové Francii (689), osmnáctimilionovém Nizozemsku (45) či devítimilionovém Rakousku (61). „Asi spočítali všechna místa, na kterých lze s malým letadlem či kluzákem oficiálně vzlétnout a přistát,“ komentuje tento seznam Martin Chovan z Aeroklubu ČR. Přistávací plochy schvaluje česká Letecká amatérská asociace.

„Jsme letecká velmoc i v počtu medailí v leteckém sportu nebo výrobě ultralehkých letadel,“ připomíná Chovan nejméně desítku tuzemských firem, které se produkcí ultralightů zabývají. „Třeba v Rakousku mají letiště často problém kvůli stížnostem na hluk s okolními obcemi, u nás lidé letecký sport podporují,“ je přesvědčen Chovan. Zní to jako idyla, ale za příběhy mnoha letišť se skrývají spory o pozemky i provozovací licence a nevraživost mezi vlastníky na jedné straně a třeba aerokluby na straně druhé. Pozoruhodný je i příběh letiště Příbram.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jakými turbulencemi si prošel – a stále prochází – spor o letiště u Příbrami?
  • Ivo Rittig a Velká Dobrá. Kde jinde se ještě vedou souboje o budoucnost letišť?
  • A jak si pořídil letiště na kraji Prahy majitel Seznamu Ivo Lukačovič?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.