Europoslanců z Česka je jen 21, ve více než sedmisetčlenném sboru ničeho nedosáhnou, opakují často různí politici. Je to úplný nesmysl. Europoslanci nesedí pohromadě podle toho, z jaké země pocházejí, ale podle toho, kam politicky patří – pravice, levice, střed, levý a pravý kraj… Europoslanec tedy má vliv jednak na základě toho, do jak vlivné frakce patří, jednak podle toho, jak se v této frakci dokáže prosadit.

O tom, že to někteří čeští zástupci svedou, svědčí všeobecně respektovaný mezinárodní žebříček, který ukazuje, že v první stovce nejvlivnějších najdeme hned pět českých jmen. A jedno je stabilně dokonce v první desítce.

Jenže koho na kandidátkách kroužkovat? Na rozdíl od domácích voleb jsou kroužky na vybraném hlasovacím lístku k dispozici jen dva, takže rozhodování může být o to složitější. Zkusím z jednotlivých kandidátek vybrat lidi, kteří si kroužek podle mě zaslouží. 

Vezměme to postupně podle preferencí v průzkumech veřejného mínění. Hnutí ANO mělo až dosud v europarlamentu několik opravdu velmi schopných lidí. Po volbách bude rozhodně hůř – ať Andreje Babiše milujete nebo nenávidíte, prostě musíte uznat objektivní fakt, že Dita Charanzová a Martina Dlabajová, které se s ním rozešly a už nekandidují, patřily k absolutní europoslanecké špičce. Kým je nahradit?

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Stojí za to kroužkovat Alexandra Vondru?
  • Kdo z europoslanců udělal v posledních letech největší pokrok a podle čeho se rozhodnout, když si fakt nemůžete vybrat?
  • Kteří kandidáti opravdu vynikají v bídě, kterou jinak představilo ANO?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.