Učí se tam trochu odlišně – místo Ema má mísu si v první třídě čtou o české historii a matematiku se učí sčítáním a odčítáním obratlovců či kočkovitých šelem. V Americe se Olze Block nelíbilo, jak se staví ke vzdělávání dětí ze sociálně slabých rodin. Jí k motivaci těchto žáků dobře fungovaly školní žebříčky. „Já si myslím, že každé dítě by mělo do páté třídy zažít nějaký neúspěch, aby se naučilo se s tím vyrovnat a vymyslet řešení,“ říká také. Mezinárodní školu v Praze řídí společně se svou rodinou – a vybudovala ji tak trochu pro svá vnoučata.

Vaše školy léta vedly žebříčky úspěšnosti škol v různých státech USA, podle čeho se sestavují?

Existuje jich několik, každý stát má své vlastní standardy, ale tvoří se na základě testů. Hodnotí se matematika a angličtina, výjimečně i „science“, což je biologie, chemie a fyzika v jednom. V připravenosti na matematiku a science jsme pořád úplně na špici. Na střední škole potom existují takzvané advanced placement testy, které na federální úrovni pořádá nezisková organizace College Board a podle jejich výsledků se posuzuje připravenost žáků na vysoké školy. Kritéria žebříčků se ale za sedmadvacet let, kdy ve školství podnikám, změnila.  

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak ve školách BASIS podporovali soutěživost a sounáležitost v týmech bez drahých fotbalových hřišť.
  • V čem je výhodné učit se sčítat na zvířatech.
  • Co si Olga Block myslí o domácích úkolech.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.