Nic se neudělá samo, a tak i pro to, aby se Česká republika stala členem Evropské unie, byla zapotřebí konkrétní práce konkrétních lidí. Možná překvapivě, nebyly jich spousty – Česko nikdy nepřekypovalo těmi, kteří by unii rozuměli a do hloubky se jí zabývali. Sestavili jsme pro vás portrét čtyř z nich. Některá jména jsou známá, jiná něco řeknou jen úzkému okruhu znalců. Všichni čtyři ale svým vlastním způsobem zásadně přispěli k tomu, že 1. května uplyne 20 let od okamžiku, kdy Česko do unie vstoupilo.

Pavel Telička (58)

B1 5452 original 037717
Hlavní vyjednavač. Pavel Telička hrál v souvislosti se vstupem do EU klíčovou roli. A také školil tehdejší Zemanovy ministry.
Foto: HN – Lukáš Bíba

Pavlu Teličkovi se povedlo něco, co by dnes bylo jen těžko možné. A nejde o český vstup do EU, na kterém se Telička jako hlavní český vyjednávač podílel asi vůbec nejvíc. Dokázal opakovaně zavřít ministry vlády tehdejšího premiéra Miloše Zemana na jednom místě, konkrétně v pražském Lichtenštejnském paláci, kde se změnili ve studenty. Docházeli tam na pravidelné semináře, na kterých jim Telička a jeho lidé vysvětlovali, jak vlastně EU funguje a co české rozhovory o vstupu  obnáší. „Všichni skřípali zuby a nesnášeli to. Ale snad si z toho aspoň něco odnesli,“ vzpomíná Telička.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Co bylo jedním z nejdůležitějších problémů během české snahy vstoupit do EU?
  • Jací další lidé v tom hráli klíčovou roli?
  • Jak podle nich Česko využilo své členství v EU?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.