Dva dny poté, co policie v domku ve Velké Mači východně od Bratislavy objevila těla zastřeleného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, se Robert Fico odhodlal k televiznímu vystoupení, na které na Slovensku ještě dlouho nikdo nezapomene. Psal se 27. únor 2018, vedle slovenského premiéra ležel na stole vyskládaný rovný milion eur v opáskovaných bankovkách a Fico prohlásil, že je dostane člověk, který policii pomůže zločin objasnit. Nikdo se tehdy nepřihlásil, do ulic vyšly desetitisíce protestujících a předseda vlády, podle hlasů ze svého okolí frustrovaný a podléhající konspiračním teoriím ohledně pozadí dvojnásobné vraždy, byl nucen po dvou týdnech odstoupit.

Uplynulo šest let, objednavatel střelby z Velké Mači stále není odsouzen, zatímco podsaditý rodák ze západoslovenských Topolčan Fico je už půlroku zpátky v premiérském křesle a mnozí jeho příznivci mu věří víc než kdykoliv předtím. „Je to moudrý, schopný a pracovitý člověk a s přibývajícími léty se mi to potvrzuje. Škoda jen, že ten ubožák Fiala česko-slovenské vztahy teď pokazil,“ říká do telefonu Božena Soldánová, učitelka matematiky na penzi z městečka Modra na úpatí Malých Karpat s narážkou na největší česko-slovenskou roztržku od rozpadu federace. První březnový týden česká vláda Petra Fialy přerušila společná jednání se slovenským kabinetem kvůli prokremelským postojům Roberta Fica a schůzce jeho ministra zahraničí s ruským protějškem.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Proruské Ficovy výroky jsou taktikou na domácí voliče.
  • Jistou inspiraci našel Fico v Maďarsku, ale je jiný než Orbán.
  • Vražda novináře Jána Kuciaka provází jeho kariéru dosud.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.