Jizerské 50 se před sedmi lety povedlo prosadit, aby se v kalendáři seriálu Ski Classics dostala na druhý únorový víkend místo původního lednového termínu. Nové datum vybrali pořadatelé na základě doporučení meteorologů – podle výsledků měření za poslední desítky let jde v Česku o období s nejlepšími sněhovými podmínkami. Sázka vycházela až do letoška, kdy naděje na uspořádání legendárního závodu v běhu na lyžích spláchl déšť. 

Organizátory nyní čeká vracení startovného a jednání se sponzory. Zároveň se ale připravují na další akce, kterých se letos sportovci v Česku mohou účastnit. Petr Lešek a Marek Tesař stojí i za populárním běžeckým seriálem Běhej lesy nebo novým projektem pro cyklistické nadšence Road Classics.

Kdy jste začali tušit, že se letos Jizerská 50 kvůli počasí nepojede?

Petr Lešek: My jsme do poslední chvíle, tedy až do sobotního rána, věřili, že se závod uskuteční. I kdyby to mělo být na zkrácených tratích nebo se startem či cílem ve vyšších polohách. Předpovědi počasí nám dávaly ještě v pátek naději, že by se mohlo v dalším týdnu ochladit a mohl by napadnout nový sníh. Bohužel v sobotu ráno nám meteorologové řekli, že všechny modely počasí směřují k teplé variantě a šance na ochlazení v podstatě žádná není. V tu chvíli jsme museli rozhodnout o zrušení závodu.

Marek Tesař: Ta sobotní předpověď byla skutečně brutální. Nejenže se teploty měly vyšplhat vysoko nad nulu, a to i ve vyšších polohách hor, ale také měl přijít vytrvalý déšť. To nám zhatilo jakékoliv plány na jiné podoby tras. Předpověď se skutečně vyplnila a tratě jsou absolutně nesjízdné.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik organizace Jizerské 50 stála?
  • Co chtějí organizátoři změnit do budoucna?
  • Proč se loni pustili do organizování cyklistického závodu a kde se při jeho pořádání inspirovali?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.