Nejstarším žijícím člověkem je Španělka Maria Branyasová, která letos v březnu oslavila 116. narozeniny. Narodila se sedm let před první světovou válkou. Nyní žije v katalánském domově seniorů, má aktivní účet na síti X, dříve Twitteru, a od letošního října ji podle španělského deníku ABC zkoumají tamní lékaři a výzkumníci, aby odhalili tajemství jejího mimořádně dobrého zdravotního stavu. Matka tří dětí, která pracovala jako zdravotní sestra a do 108 let hrála na piano, nemá podle listu kromě potíží se sluchem a pohybem žádné choroby související s vysokým věkem. Vyhýbají se jí nemoci srdce a cév či neurodegenerarivní onemocnění, jako třeba Alzheimerova choroba.

„Má zcela jasnou hlavu,“ řekl listu přední odborník na genetiku Manel Esteller, který patří k týmu výzkumníků. Podle něj si paní Branyasová „s impozantní přesností vybavuje události z doby, kdy jí byly teprve čtyři roky“. V té době ještě žila v USA v rodině španělských emigrantů, kteří se však v roce 1915 vrátili do původní vlasti. Rodačka ze San Franciska neměla jednoduchý život: v dětství jí zemřel otec na tuberkulózu, prožila španělskou občanskou válku, obě světové války, ale také epidemii španělské chřipky i covidu-19, kterým v roce 2020 onemocněla. „Známe její chronologický věk, 116 let, musíme ale určit její věk biologický. Fyzicky je mnohem mladší,“ prohlásil Esteller.

Výzkumníci nyní vzorky krve paní Branyasové a dalších tkání srovnávají s odběry její 79leté dcery. Doufají, že výsledky bude možné využít při léčbě nemocí stáří či rakoviny. Podle lékařů v dlouhověkosti této rekordmanky jistě hraje roli genetika, protože řada jejích příbuzných se dožila přes 90 let. 

Na síti X dostává Katalánská superbabička, jak zní název jejího účtu, často dotazy, čemu vděčí za svou dlouhověkost. V jednom příspěvku uvedla, že klíčem může být životní „řád, klid, dobré vztahy s rodinou a přáteli, kontakt s přírodou, emoční rovnováha, žádné starosti a lítosti, pozitivní naladění a odstup od toxických lidí“.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist