Byla půlka září, stále ještě teplý letní den. Jejich skráně se leskly kapkami potu a napětí postupně narůstalo. Na dvoře pardubického hotelu Atrium vyhlížel Pavel Pumrle s rodinou netrpělivě návštěvu, o které se dá s trochou nadsázky říci, že se opozdila téměř o 80 let. Poté muže, jehož znali jen z fotografií, za volantem bílého vozu konečně spatřili.
„Vystoupil i s manželkou a na devětasedmdesátiletého pána vypadal skvěle. Řekli jsme si ‚Hi‘, objali se, políbili a i nám chlapům tekly slzy,“ popisuje setkání z letošního 13. září osmačtyřicetiletý obchodník Pumrle, který je prasynovcem bývalého českého pilota Josefa Jiroutka, účastníka bitvy o Británii. Starý muž, kterého na parkovišti u hotelu poprvé objal, byl pilotův syn. O existenci svého blízkého příbuzného, který žije v Británii, přitom neměla rodina z Pardubicka až do letošního léta vůbec tušení.
Stejně na tom však byl i britský důchodce Peter Joseph Cawthra. I on prožil celý svůj dosavadní život, aniž by znal své příbuzné v Česku. Jenže vznik celého – na první pohled jen stěží uvěřitelného příběhu – umožnilo hned několik mimořádných okolností. První z nich je, že o životě rodinné legendy během druhé světové války měli jeho potomci až do letoška spíše jen kusé informace. Věděli samozřejmě, že Jiroutek, příslušník 311. československé bombardovací perutě, utekl z nacisty okupované země jako devatenáctiletý v prosinci 1939 a do Velké Británie se dostal přes Řecko a Francii. Výcvik RAF (Royal Air Force) prodělal mladý muž, který v Československu prošel civilním i vojenským pilotním kurzem, na Bahamách a v říjnu 1940 se zapojil do bojů.
Co se dočtete dál
- Jak na sebe přišli?
- Jaký měl britský syn českého hrdiny život po adopci?
- Jak prožívala nečekané shledání obec na Pardubicku a samotný „nalezený syn“?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.