Byla půlka září, stále ještě teplý letní den. Jejich skráně se leskly kapkami potu a napětí postupně narůstalo. Na dvoře pardubického hotelu Atrium vyhlížel Pavel Pumrle s rodinou netrpělivě návštěvu, o které se dá s trochou nadsázky říci, že se opozdila téměř o 80 let. Poté muže, jehož znali jen z fotografií, za volantem bílého vozu konečně spatřili.

„Vystoupil i s manželkou a na devětasedmdesátiletého pána vypadal skvěle. Řekli jsme si ‚Hi‘, objali se, políbili a i nám chlapům tekly slzy,“ popisuje setkání z letošního 13. září osmačtyřicetiletý obchodník Pumrle, který je prasynovcem bývalého českého pilota Josefa Jiroutka, účastníka bitvy o Británii. Starý muž, kterého na parkovišti u hotelu poprvé objal, byl pilotův syn. O existenci svého blízkého příbuzného, který žije v Británii, přitom neměla rodina z Pardubicka až do letošního léta vůbec tušení.

Stejně na tom však byl i britský důchodce Peter Joseph Cawthra. I on prožil celý svůj dosavadní život, aniž by znal své příbuzné v Česku. Jenže vznik celého – na první pohled jen stěží uvěřitelného příběhu – umožnilo hned několik mimořádných okolností. První z nich je, že o životě rodinné legendy během druhé světové války měli jeho potomci až do letoška spíše jen kusé informace. Věděli samozřejmě, že Jiroutek, příslušník 311. československé bombardovací peru, utekl z nacisty okupované země jako devatenáctiletý v prosinci 1939 a do Velké Británie se dostal přes Řecko a Francii. Výcvik RAF (Royal Air Force) prodělal mladý muž, který v Československu prošel civilním i vojenským pilotním kurzem, na Bahamách a v říjnu 1940 se zapojil do bojů.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak na sebe přišli?
  • Jaký měl britský syn českého hrdiny život po adopci?
  • Jak prožívala nečekané shledání obec na Pardubicku a samotný „nalezený syn“?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.