Bratři, Česko/Slovensko, 2023

FILM, režie Tomáš Mašín, distribuce CinemArt, v kinech od 26. října 

„Mým cílem bylo vytvořit film na základě příběhu, který se zásadním způsobem dotýká moderních československých dějin a zachycuje mladého člověka pod tlakem agresivní moci. Já ho vnímal tak, že je především o rodině, o mladých lidech,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz režisér Tomáš Mašín před premiérou filmu Bratři. A od té doby sklízí jeho „obraz“ životního příběhu bratří Mašínů potlesk i kritiku, a to ze všech stran. Koneckonců jako sami Mašínové po celé desítky let.

M. Bigonzetti, S. Helbig, M. Mayerhofer: Holo Harmonies

BALET, Státní opera Praha a Festspielhaus Baden-Baden, světová premiéra 1. prosince 

Více než čtyři roky se v Česku a Německu připravoval projekt Holo Harmonies. V pátek večer uvede Balet Národního divadla ve spolupráci se Stuttgartským komorním orchestrem světovou premiéru tohoto unikátního představení, které propojí balet a nové technologie. Premiéra se odehraje ve stejný okamžik na dvou jevištích: tančit se bude ve Státní opeře v Praze a hrát v 600 kilometrů vzdáleném Festspielhausu v Baden-Badenu, prostřednictvím hologramového přenosu se ze dvou scén stane jedna.

kultura, balet, Holo Harmonies BALET, Státní opera Praha a Festspielhaus Baden-Baden
Foto: Balet Národního divadla

Musica Florea: Francouzská a španělská hudba v Evropě 17. a 18. století

KONCERT, Kutná Hora, České Budějovice, Praha, 4.–6. prosince

Vedle hudby autorů zvučných jmen, jako jsou Antonio Vivaldi, Jean-Philippe Rameau nebo Jean Babtiste Lully starší, zazní i vokální a instrumentální díla špičkových, byť méně známých španělských a francouzských barokních skladatelů. Objevování je mimochodem poznávací znak orchestru Musica Florea a jejího dirigenta Marka Štryncla. Ten přizval ke spolupráci tentokrát význačnou španělskou sopranistku Beatriz Lafont Murziu, se kterou orchestr vystoupí na třech adventních koncertech v Kutné Hoře, Českých Budějovicích a Praze.

kultura, Musica Florea, Francouzská a španělská hudba v Evropě 17. a 18. století
Foto: Musica Florea

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist