Bratři, Česko/Slovensko, 2023

FILM, režie Tomáš Mašín, distribuce CinemArt, v kinech od 26. října 

„Mým cílem bylo vytvořit film na základě příběhu, který se zásadním způsobem dotýká moderních československých dějin a zachycuje mladého člověka pod tlakem agresivní moci. Já ho vnímal tak, že je především o rodině, o mladých lidech,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz režisér Tomáš Mašín před premiérou filmu Bratři. A od té doby sklízí jeho „obraz“ životního příběhu bratří Mašínů potlesk i kritiku, a to ze všech stran. Koneckonců jako sami Mašínové po celé desítky let.

M. Bigonzetti, S. Helbig, M. Mayerhofer: Holo Harmonies

BALET, Státní opera Praha a Festspielhaus Baden-Baden, světová premiéra 1. prosince 

Více než čtyři roky se v Česku a Německu připravoval projekt Holo Harmonies. V pátek večer uvede Balet Národního divadla ve spolupráci se Stuttgartským komorním orchestrem světovou premiéru tohoto unikátního představení, které propojí balet a nové technologie. Premiéra se odehraje ve stejný okamžik na dvou jevištích: tančit se bude ve Státní opeře v Praze a hrát v 600 kilometrů vzdáleném Festspielhausu v Baden-Badenu, prostřednictvím hologramového přenosu se ze dvou scén stane jedna.

kultura, balet, Holo Harmonies BALET, Státní opera Praha a Festspielhaus Baden-Baden
Foto: Balet Národního divadla

Musica Florea: Francouzská a španělská hudba v Evropě 17. a 18. století

KONCERT, Kutná Hora, České Budějovice, Praha, 4.–6. prosince

Vedle hudby autorů zvučných jmen, jako jsou Antonio Vivaldi, Jean-Philippe Rameau nebo Jean Babtiste Lully starší, zazní i vokální a instrumentální díla špičkových, byť méně známých španělských a francouzských barokních skladatelů. Objevování je mimochodem poznávací znak orchestru Musica Florea a jejího dirigenta Marka Štryncla. Ten přizval ke spolupráci tentokrát význačnou španělskou sopranistku Beatriz Lafont Murziu, se kterou orchestr vystoupí na třech adventních koncertech v Kutné Hoře, Českých Budějovicích a Praze.

kultura, Musica Florea, Francouzská a španělská hudba v Evropě 17. a 18. století
Foto: Musica Florea

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.