Sám hrával fotbal v dnes druholigovém Táborsku. „Tvořivá desítka,“ popisuje Martin Říha, nyní CEO fotbalové Slavie Praha, svou někdejší pozici na hřišti. Takže něco jako dnes Zafeiris v sešívaném dresu? „Určitě ne, v systému našich trenérů bych neměl místo, bránit se mi nikdy nechtělo,“ usmívá se.

Za áčko si v osmnácti zahrál jediné utkání ve třetí lize, tou dobou už bylo jasné, že kariéru udělá jinde. Vystudoval pražskou právnickou fakultu a ještě před jejím dokončením se do fotbalového prostředí zapojil v jiné roli. Začínal jako asistent právního oddělení ve Fotbalové asociaci ČR (FAČR), a když po pěti letech odcházel, tak už to bylo z pozice vedoucího legislativně-právního oddělení. Mezitím zažil výbušné roky, kdy tehdejší předseda Miroslav Pelta skončil ve vazbě a v sídle FAČR několikrát zasahovala policie kvůli nekalým praktikám v hospodaření i řízení zápasů. „Tyhle kauzy se mi na stůl nikdy nedostaly. Já měl na starosti hlavně předpisy, nový přestupní řád a další reformy interního chodu asociace,“ říká třiatřicetiletý Říha. 

Když se ozvala Slavia, jako její celoživotní fanoušek moc nepřemýšlel a šel. V Edenu se také rychle vypracoval: od vyřizování přestupů a disciplinárních řízení – měl na starosti třeba třaskavou kauzu Kúdela vs. Rangers – se letos dostal do pozice prvního místopředsedy představenstva a také CEO, tedy generálního ředitele. 

U firem je CEO běžná pozice. Co ale obnáší ve sportovním klubu?

Nemyslím, že by byla podstata zásadně jiná než v jiných byznysech. Pro mě osobně přinesla změnu v tom, že jsem se předtím zabýval primárně sportovní a právní stránkou, dnes je záběr významně širší, včetně provozu, marketingu, obchodu a tak dále… 

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Co vidí ve srovnání se slavnými protivníky jako českou slabinu?
  • Jak funguje projekt na hledání talentů v Africe – a jak to vypadá s plány na fotbalovou akademii v Praze?
  • Co řeší na vysoké pozici v UEFA?
  • A jak je to s platy ve Slavii?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.