Vyhostit palestinské velvyslanectví z Prahy navrhl den před středeční cestou premiéra Petra Fialy do Izraele opoziční poslanec Miloslav Janulík (ANO). „Máme mít na našem území kvazi ambasádu kvazi státu, který si říká Palestina, když víme, že jim tam vybuchují nějaké trezory a podobné věci?“ tázal se Janulík už dva týdny předtím ve sněmovně. Poslanci však toto úterý o návrhu jednat odmítli, proti byl i Fiala.

Janulík narážel na explozi, která v roce 2014 zabila přímo na pražské ambasádě palestinského velvyslance Džamála al-Džamála. Ambasadorova dcera z otcovy smrti obvinila Izrael, policie událost však uzavřela jako nehodu. Její okolnosti ovšem byly pozoruhodnou historickou ironií. Diplomatovi nevybouchl trezor, nýbrž semtex ukrytý v pouzdře v podobě knihy. A právě tuto trhavinu, vyráběnou v Pardubicích, používali v minulosti teroristé včetně těch palestinských.

Ti v 70. a 80. letech páchali zločiny pod politickým krytím Jásira Arafata, šéfa Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), jejímž původním cílem bylo zničení státu Izrael. Odnož OOP Černé září povraždila třeba izraelské sportovce na olympiádě v Mnichově v roce 1972. Podle odtajněných dokumentů StB probíhal výcvik palestinských teroristů také v Československu.

„OOP však v roce 1993 uzavřela s Izraelem mírovou dohodu,“ připomíná Břetislav Tureček, specialista na Blízký východ z Metropolitní univerzity, který dodává, že třeba v roce 1990 vítal Arafata v Praze na letišti i Václav Havel. Už dříve došlo k rozštěpení palestinského hnutí, jehož část příměří s Izraelci odmítala. Dnes je hlavní militantní silou Hamás, který je odnoží Muslimského bratrstva, a nejdůležitější frakcí OOP se stal Fatah, který svou teroristickou minulost opustil. Členem Fatahu byl i v Praze semtexem zabitý velvyslanec al-Džamál a příslušníci hnutí vedou ambasádu dodnes. Bývalý šéf Fatahu a dnes prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás po útocích Hamásu ze 7. října pět dní „takticky“ mlčel, teprve pak odsoudil zabíjení civilistů „na obou stranách“.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist