Ztráta ČNB je nepříjemná, jde ale o nutnou daň za nezávislou měnovou politiku, slýchávali jsme po desetiletí ze sídla národní banky Na Příkopě. Oblíbeným trikem bylo uklidňovat veřejnost označováním ztráty za „účetní“.

Jenže aktuální boj s inflací díru v bilanci centrální banky automaticky zvětšuje. Nyní je výrazně nad půl bilionem korun. Dnešní vedení České národní banky se od svých předchůdců snaží v řadě oblastí odlišit a platí to i v otázce ztráty. „Tento problém budeme řešit v rámci několika let, nejde vyřešit hned,“ řekl při prázdninovém vystoupení před senátory guvernér ČNB Aleš Michl.

Několik let má zřejmě trvat obrat k zisku a teprve potom začne postupné umořování ztráty. Co vlastně mohou centrální bankéři udělat pro to, aby jejich instituce, která má ze zákona monopol na emisi bankovek, někdy těžce zkoušenému státnímu rozpočtu pomohla?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.