Jeho tričko nenechává nikoho na pochybách, co se snaží říct začínajícím podnikatelům. Uri Levine si na něj nechal natisknout motto své poslední knihy, kterou propagoval i na své nedávné návštěvě Prahy. „Pár let jsem tu nebyl. Česko se mi velmi líbí, Praha je krásné a útulné město, velké akorát. To je něco pro mě,“ říká osmapadesátiletý Levine, když usedá k rozhovoru pro HN v restauraci kousek od náměstí Republiky. Objedná si jablkový džus a vypráví nejen o své kariéře, kterou odstartoval jako programátor, ale i o výhodách malých zemí, izraelské myšlence start-up nation a své životní trefě, která přišla před deseti lety, kdy s kolegy prodal aplikaci Waze. Za 1,1 miliardy dolarů si ji koupil Google.

Co víte o českých start-upech? Znáte nějakou zdejší inovativní firmu?

Přiznám se, že ne. Vím ale, že tu máte velkou strojírenskou tradici, je tu vysoká technická znalost. O startupovém ekosystému ale moc nevím. Pro nás ve Wazu ale Česko bylo jednou z prvních zemí, kde se aplikace opravdu uchytila. Na začátku našeho příběhu byly čtyři úspěšné trhy a český byl jedním z nich. 

Česko a Izrael mají pár společných rysů – například podobný počet obyvatel. Přesto vaše start-upy jsou ve světě mnohem úspěšnější a známější. Čím to?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.