Dvacátého března 1992 mohli Pražané poprvé ochutnat kapitalismus. Toho dne otevřel ve Vodičkově ulici svou první tuzemskou provozovnu McDonald’s. Obyvatelé dnešního Moravskoslezského kraje si museli na Big Mac, hranolky a spol. ještě počkat. I oni ovšem chtěli využít příležitostí, které nová doba a otevřené hranice nabízely. Mezi takové patřila i má máma, profesí zdravotní sestra.

Nedostatek zdravotnického personálu trápil německy mluvící země už tehdy stejně jako dnes, a tak po dnes těžko představitelných byrokratických peripetiích a nutnosti naučit se z nuly německy odešla zhruba v době, kdy se ve Vodičkově otevíral chrám rychlého občerstvení, za prací do nemocnice v rakouském Grazu (Štýrském Hradci). V nevelkém pokoji tamní sesterské ubytovny jsme od té doby trávili veškeré prázdniny a prodloužené víkendy a právě v restauraci McDonald’s na Jakominiho náměstí jsem poprvé ochutnal kapitalismus i já. Mimochodem, franšíza funguje na stejném místě dodnes.

Následovaly další západní výdobytky, které se navzdory otevřeným hranicím dostávaly obzvlášť do Ostravy poměrně pomalu. Na několika krabicích stavebnice Lego, které mám doma uchované z dětství, je dodnes rozpoznatelná cenovka proslulého obchodního domu Kastner Ohler v samotném centru druhého největšího města Rakouska. České spolužáky i zubařku jsem pak při pravidelných preventivních prohlídkách ohromoval zubní pastou v dávkovači podobném sprejové dóze. Díky dětským zážitkům mám tak právě Graz nejvíce ze západních měst spojen s nástupem tržního hospodářství a konzumního životního stylu. Dnes městu nad řekou Murou vládnou komunisté.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.