Henry Kissinger: Umění politické strategie

KNIHA, nakladatelství Prostor, 2023

Konrad Adenauer, Charles de Gaulle, Richard Nixon, Anvar Sádát, Li Kuang-jao a Margaret Thatcherová. Tyto společníky si Henry Kissinger vybral při psaní své zatím poslední knihy. Stoletý veterán americké politiky své někdejší souputníky považuje za klíčové postavy 20. století, protože se ve zvláště nepříznivých podmínkách osvědčili jako vůdčí osobnosti. Analyzuje jejich strategické myšlení, přemýšlí, co z jejich zkušeností pro nás vyplývá, až s ním dospějeme k logickému vyústění: Existují ještě lídři takového kalibru? A měli by šanci dnes uspět?

Baroko! Bavorsko a Čechy

VÝSTAVA, Muzeum bavorských dějin (HDBG), Řezno (Regensburg), do 3. října 

Baroko! Bavorsko a Čechy
Foto: NM Praha

„Barokní epocha Bavorsku i Čechám přinesla mnohé společné prvky, kontakty a podněty. Na tom nic nemění, že na některé historické události máme různý pohled. Naopak – tato skutečnost propůjčuje naší výstavě dynamiku,“ řekl Zdeněk Lukeš, ředitel pražského Národního muzea, na začátku května při příležitosti otevření výstavy o českém a německém baroku. Výjimečný projekt odborníků z obou stran hranice je událostí muzejní sezony, v prosinci se výstava přesune z bavorského Řezna do Prahy. 

  

 

Robert Cray Band

KONCERT, Lucerna Music Bar, pořádá Liver Music, 29. května

Šestnáctkrát byl nominován a pětkrát získal cenu Grammy. Vydal přes 20 alb, jejichž kopie se prodávají po celém světě a čítají miliony. Inovátor spojující blues, soul, R&B a gospel, o němž magazín Guitar Player tvrdí, že „vytváří nejen hudbu, ale také historii“: Robert Cray. Světoznámý bluesman se po delší době s kapelou vydává na turné a skladby z posledního alba, jež nazval That’s What I Heard, představí také v Praze. Koncert, který se chystá 29. května v Lucerna Music Baru, slibuje silný zážitek.

Robert Cray Band
Foto: Turner-Cray Inc.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.