Na prašné cestě mezi stany a přístřešky z klacků a potrhaných kusů igelitu právě zastavily dva pick-upy s charitativní pomocí. Jsou jako magnet, okamžitě se k nim sbíhají desítky lidí. Nejrychlejší jsou děti, které výskají radostí a zvědavě zkoumají, co dorazilo tentokrát. Bude z čeho uvařit? Přivezli nám toaletní papír? Dostanu bundu nebo rukavice do chladných nocí? „Netlačte se, utvořte jen jeden zástup!“ volá španělsky Myra Paredesová z organizace Team Brownsville.

Dobrovolníci s humanitární pomocí z USA sem přicházejí několikrát za týden. Sídlí asi kilometr vzdušnou čarou odsud, ale přitom v úplně jiném světě. Tam, za řekou a víc než pět metrů vysokým plotem, začínají Spojené státy americké, konkrétně texaské město Brownsville. Teď jsme ale v Matamoros, na mexickém břehu hraniční řeky Rio Grande, kousek od jejího ústí do Mexického zálivu. Vzniklo tu ležení, kde po dlouhé cestě čeká na svou šanci několik tisíc zoufalých lidí včetně malých dětí převážně z různých koutů Latinské Ameriky.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.