Miloš Zeman není jen historicky první český prezident zvolený v přímé volbě. Byl to také premiér a předseda svého času nejsilnější strany v zemi, ČSSD. Stejně jako jeho předchůdci na Hradě – Václav Havel a Václav Klaus – sehrál zásadní roli při transformaci Česka v 90. letech. Až ho ve čtvrtek 9. března v úřadu vystřídá Petr Pavel, bude to symbolický konec jedné dlouhé éry moderních dějin Česka. Konkrétně v případě Miloše Zemana to bylo 34 let, ze kterých jsme vybrali deset milníků jeho politické dráhy, a doplnili jsme je mnohdy kousavými výroky, na nichž si Zeman vždy tak zakládal.

1. Odvážný článek talentovaného glosátora (1989)

„V oblasti technického rozvoje jsme na úrovni Alžírska a Peru, hluboko pod Portugalskem, které je považováno za nejzaostalejší zemi západní Evropy.“

Miloš Zeman nikdy nepatřil k osobnostem disentu. Chartu 77 nepodepsal, protože – jak poznamenal – s ní za ním „nikdo nepřišel“. Přesto se dokázal rychle stát výraznou tváří revolučního roku 1989. Stačil mu k tomu jediný článek. V srpnu jako čtyřiačtyřicetiletý prognostik podniku Agrodat publikoval v Technickém magazínu na svou dobu mimořádně kritický a otevřený text nazvaný Prognostika a přestavba. Zeman v něm poprvé širší veřejnosti ukázal svoje umění glosy a zkratky, když čtenářsky vděčnými příměry popsal stav tehdejšího Československa.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se