248 kultura, Poslední půlšilink
William Somerset Maugham: Poslední půlšilink, Prostor, 2017
Foto: Prostor

Které knížky vám teď leží na nočním stolku?

Souborné dílo Williama Somerseta Maughama. Poté, co jsem se prokousala podruhé v životě Egypťanem Sinuhetem od Miky Waltariho a vyslechla si celou Vondruškovu Přemyslovskou epopej, neměla jsem už chuť na další dlouhou knihu. Hledala jsem autora, který proslul úsporností, a narazila na tohoto Brita. Přečetla jsem všechny jeho povídky a teď už čtu novely, protože se nemůžu nasytit jeho světa – prostředí, postav, způsobu, kterým je popisuje.

Máte nějakou zvláště oblíbenou knihu?

Občas se vrátím k Alchymistovi od Paula Coelha, abych si připomněla, jak vděčná jsem za to, že jsem objevila svoje životní poslání.

248 kultura, Coelho
Paulo Coelho: Alchymista, Argo, 2005
Foto: Argo

A máte nějakého zvláště oblíbeného autora?

Občas se podívám, jestli Dean R. Koontz nenapsal další knihu, v níž je hrdinou pes. Miluji psy, ale mám na ně velice silnou alergii, takže žádného nemůžu mít doma. Nicméně způsob lásky ke čtyřnohým přátelům, jak jej vyjadřuje tento autor, je mi velice blízký a jeho knihy jsou pro mě odpočinkové, byť jde o thrillery.

Co jste ráda četla, když jste byla malá?

Pověsti o hradech a zámcích, Cibulkova dobrodružství…

A která kniha vás očarovala v dospívání?

248 kultura, Cílek
Václav Cílek: Prohlédni si tu zemi, Dokořán, 2012
Foto: Dokořán

Příběh lvice Elsy a další knihy z africké divočiny. Toužila jsem se stát veterinářkou v Africe, ale nechala jsem si to těsně před podáním přihlášky na vysokou rozmluvit. Paralelně k tomu jsem četla ruskou literaturu 19. století, fascinovala mě například Anna Karenina. Výběr literatury byl hodně limitovaný tehdejší komunistickou literární kulturou, proto asi teď doháním americké a britské autory.

Se kterým autorem byste ráda zašla na sklenku dobrého vína?

S Markem Twainem. Musel to být hodně vtipný a inteligentní dobrodruh. Chtěla bych se jej zeptat na jeho návštěvu zámku ve Mcelích, kde pobýval na pozvání rodiny Thurn und Taxis při svém evropském turné. Všechny svoje peníze totiž investoval do nesprávného druhu knihtisku, který se nerozšířil, a musel si tedy na stará kolena vydělávat na živobytí přednáškami po Evropě.

A se kterým autorem byste se nebála absolvovat i dlouhý let přes oceán?

Zaoceánský let nejradši trávím sledováním filmů. Ale moc ráda bych šla na dlouhou procházku polabskou krajinou s panem Václavem Cílkem. Miluji jeho laskavý nadhled a přehled o souvislostech krajiny, jenž vychází z hlubokých znalostí několika odvětví. A zřejmě také z jeho hluboké duše.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.