Proč spíme
Matthew Walker: Proč spíme, Jan Melvil Publishing, 2021
Foto: Jan Melvil Publishing

Které knížky vám teď leží na nočním stolku?

Aktuálně se moje večerní četba dělí na oblíbenou science fiction (mám rozečtenou například knihu Spad od Františka Kotlety) a na odbornou literaturu, která se týká především cyklistiky. A doslova pak po nocích hltám knihu Proč spíme, kterou napsal světově uznávaný neurovědec Matthew Walker. Díky této knize se učím změnit své způsoby a vnímat spánek jako důležitou součást života.

Je na vašem nočním stolku i kniha, která vám slouží jako lék na špatnou náladu?

Za motivační knihu považuji Dreaam – Race across America od Daniela Polmana. Je pro mě vlastně povinnou četbou vzhledem k mé ambici, že se za dva roky chci postavit na start tohoto šíleného cyklistického závodu – nejtěžšího silničního ultramaratonu na světě, jenž vede ze západního na východní pobřeží USA, čítá takřka pět tisíc kilometrů a trvá jen 12 dní.

Dreaam
Daniel Polman: Dreaam – Race Across America, Alpy Praha, 2019
Foto: Alpy Praha

Co jste rád četl, když jste býval ještě kluk?

Vrátím‑li se do raného dětství, měl jsem jasného favorita – komiks Čtyřlístek. V dospívání to pak byla série knih od amerického spisovatele Michaela Crichtona, který je od té doby jedním z mých nejoblíbenějších autorů sci‑fi literatury.

Potkal jste v dospívání nějakou literární postavu, která vás natolik zasáhla, že trochu ovlivnila i vaši budoucnost?

Tak to byl určitě Jára Cimrman, u něhož je inspirující přístup k životu, umění dělat si srandu sám ze sebe a brát věci s nadhledem.

Kterou knihu si v tomhle životě ještě určitě musíte přečíst?

Mám v plánu si v blízké budoucnosti přečíst knihu Moje milá smrti od Veroniky Hurdové. Je to velmi autentický text. Umírání, smrt a smíření se s těmito událostmi i problematika paliativní péče je téma, o které se nyní také velmi aktivně zajímám.

Moje milá smrti
Veronika Hurdová: Moje milá smrti, vydala Veronika Hurdová, 2017
Foto: Veronika Hurdová

Se kterým autorem či autorkou byste rád zítra ráno zašel na snídani?

Zůstal bych u Veroniky Hurdové. Její příběh je velmi silný a inspirující.

A se kterým autorem byste se nebál strávit i třeba dlouhý nudný let přes oceán? Anebo byste si s ním dokonce troufl ztroskotat na pustém ostrově?

Napadá mě Zdeněk Svěrák, kterého považuji především za úžasnou osobnost ve všech oblastech, ve kterých profesně i lidsky působil. Povídat si s panem Svěrákem o čemkoli a kdekoliv, v letadle i na pustém ostrově, bych považoval za velkou poctu a moc bych si to užíval.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.