Po nedělním utkání mezi Marokem a Belgií na fotbalovém mistrovství světa propukly nepokoje v Bruselu, Antverpách, Rotterdamu, Haagu a dalších západoevropských městech. Fanoušci házeli zápalné lahve, podpalovali auta, několik poraněných lidí skončilo v nemocnici, další u výslechu na policejní služebně. 

Mladíci z přistěhovaleckých komunit v Belgii a Nizozemsku v ten moment nedali průchod své frustraci z porážky belgického týmu, jehož každý druhý hráč je potomek imigrantů. Naopak slavili vítězství Maroka nad Belgií.

Hesla „Ať žije Maghreb, ať žije Maroko!“ provolávali v Bruselu mnohdy ještě náctiletí kluci, kteří se narodili v Belgii, jejichž nejsilnějším jazykem je francouzština a pro které je Maroko – domov jejich rodičů nebo prarodičů – často jenom prázdninová destinace. Komentátoři proto řešili, jak je možné, že mladí fanoušci spíše nedrželi smutek nad porážkou belgických Rudých ďáblů. „Vždyť jsou to přece také Belgičani!“ podivoval se komentátor belgické televize RTBF.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.