Není
Mariusz Szczygiel: Není, Dokořán a Máj, 2019
Foto: Dokořán a Máj

Které knihy máte na nočním stolku?

Tajemství oblázkové hory od Báry Dočkalové, kterou čtu se synem. Potom knihu Není od Mariusze Szczygiela a hned vedle, u dalekohledu, trůní knížka Z ptačí říše z edice Albatrosu. Před okny mám krásnou višeň, a když na ní občas „někdo“ přistane, hned si hledám, kdo to je.

Máte nějakou knížku, kterou si berete na pomoc, když není zrovna veselo?

Není žádná taková. K některým knihám se ale vracím, když se dějí neveselé či nepochopitelné věci ve společnosti. V takových případech poměrně pravidelně beru do rukou Morálku lidské mysli od Jonathana Haidta. Občas nakouknu do textu Etika, život, instituce od Jana Sokola a zrovna nedávno jsem si připomněl knihu Tyranie od Timothyho Snydera.

Morálka lidské mysli
Jonathan Haidt: Morálka lidské mysli, Dybbuk, 2013
Foto: Dybbuk

Co jste rád četl, když jste byl malý kluk?

Než jsem propadl Tolkienovu světu, byl jsem nadšencem encyklopedií. Nejvíc jsem miloval knihy z Edice OKO od Albatrosu – a berte jako náhodu, že mám jednu z nich stále na nočním stolku. Nejoblíbenější však byly ty technické (vlaky!) a hlavně ty, které předpovídaly budoucnost. Nedávno jsem jedním starším vydáním o budoucnosti listoval a opravdu hodně se smál.

Potkal jste v dospívání literární postavu, která vás natolik zasáhla, že do jisté míry ovlivnila i vaši budoucnost?

Studoval jsem produkci na DAMU a následně se začal věnovat rozvoji neziskových organizací a tématu filantropie obecně. Nejsem si jist, jestli podobná literární postava vůbec existuje.

Kterou knihu si v tomhle životě ještě určitě musíte přečíst?

Utajený les
David Haskell: Utajený les, Universum, 2018
Foto: Universum

Čeká mě klasická fronta knih, ale všechny jsou nové. Je ovšem pravda, že jsem se teď vrátil ke Sto rokům samoty od Márqueze a k Noci v Lisabonu od Remarqua. A možná bych si rád ještě jednou přečetl Kazanovu Tichou dohodu a prolistoval skvělý komiks Johnny Cash: I See a Darkness od Kleista.

Se kterou autorkou byste rád zítra ráno zašel na snídani?

Zítra ráno s jednou autorkou shodou okolností opravdu budu snídat. Ale jméno si nechám pro sebe. A když už budu s ní, nebylo by vhodné uvažovat o jiné, to dá rozum.

A se kterým autorem byste se nebál strávit dlouhý let přes oceán?

Byl by to Anselm Grün a rád bych s ním o několika jeho knihách i mlčel. Myslím, že něco podobného bych zvládl také s Davidem Haskellem o jeho Utajeném lese.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.