Murakami
Haruki Murakami: 1Q84, Odeon, 2013
Foto: Odeon

Které knížky vám teď leží na nočním stolku?

V té hromádce je román Harukiho Murakamiho 1Q84. Líbí se mi jeho enigmaticko‑realistický styl vyprávění, fascinující příběhy a světy. A teď přibyla i The Milk of Dreams, bohatě ilustrovaná knížečka se surrealistickými pohádkami mexické malířky a spisovatelky Leonory Carringtonové. A pak ještě vedle několika knih od Juvala N. Harariho tam už dlouho leží The Story of Art od Ernesta H. Gombricha, skvěle odvyprávěná klasika o dějinách umění.

Ke které knize se stále ráda vracíte?

K Four Thousand Weeks od Olivera Burkemana. Inspirativní zamyšlení se nad tím, čemu a jak člověk věnuje svůj čas.

Máte ještě jiného oblíbeného autora?

The Story of Art
Ernst Hans Gombrich: The Story of Art, Phaidon Press, 1995
Foto: Phaidon Press

Delší dobu sleduji amerického neurovědce a filozofa Sama Harrise. Jeho knihy jako The End of Faith, The Moral Landscape, Lying, Free Will jsou o vlastním vědomí i o společnosti. Stejně jako jeho rozhovory s významnými osobnostmi v podcastové sérii Making Sense. Baví mě i jeho kniha a aplikace Waking Up, jež jsou věnovány praxi meditace. A pak mám ještě doma úplně všechny knihy šéfkuchaře Jamieho Olivera. Je jich 25, někdy podle nich vařím a někdy si jen tak vizuálně zamlsám.

Co jste ráda četla, když jste byla malá? 

Pohádky. Vybavuje se mi knížka s názvem Princezna holubice – Sedmdesát sedm pohádek z Moravy a Slezska, s níž jsem několik let usínala. Přivezla mi ji máma z Česka, mohlo mi být tak devět. Protože jsem žila v Bulharsku a učila se azbuku, byla to příležitost naučit se číst česky.

A která kniha vás zasáhla v dospívání?

The End of Faith
Sam Harris: The End of Faith, Simon & Schuster Ltd, 2006
Foto: Simon & Schuster Ltd

Vybavuji si román Frances Hodgson Burnettové Tajná zahrada. Příběh malé Mary, která přijde o rodiče a ocitne se u strýce ve velkém prázdném domě. Objeví tam téměř mrtvou zahradu, postupně ji oživí, najde přátele. Je to příběh o inspiraci, o lásce k životu… A později mě ovlivnila kniha Man’s Search for Meaning rakouského filozofa Viktora Frankla, který přežil nacistický koncentrák. Zásadní myšlenka knihy: Ti, kteří mají „proč“ žít, dokážou zvládnout skoro jakékoliv „jak“.

Se kterým autorem byste ráda zašla na víno?

Kdyby byl naživu, pozvala bych Douglase Adamse. Jistě bychom se hodně nasmáli a třeba bychom se taky dostali k odpovědi na „základní otázku života, vesmíru a vůbec“. A třeba by mi prozradil, co je vlastně 42.

A se kterým autorem byste se nebála absolvovat let přes oceán?

V letadle nebývám moc upovídaná, mám ráda svá sluchátka. Nicméně by mě asi bavilo potkat Sama Harrise. Třeba bychom se dostali i k současnému umění, zajímal by mě jeho pohled.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist