Které knihy máte právě teď na nočním stolku?
Milan Zelený: Cesty k úspěchu – trvalé hodnoty soustavy Baťa. Michal Vydržel, Káťa Toholová: Buď svou značkou. Kateřina Tučková: Bílá voda.
Je mezi nimi kniha, kterou si „ordinujete“ čas od času jako lék na špatnou náladu?
Tak to obvykle zalistuji v knize 1000 nej… míst světa. Napsala ji Patricia Schultzová.
Co jste ráda četla, když jste byla malá holka?
Měla jsem ráda knížky o Gabře a Málince, které napsala Amálie Kutinová. Pak také Heidi, děvčátko z hor od Johanny Spyriové a knihy Julese Vernea. Jako dospívající jsem ráda četla romány, zvláště pak historické. A ještě cestopisy a detektivky. Mám vůbec ráda knihy o starých civilizacích a také románově zpracované příběhy z takových období. Moji oblíbení autoři jsou Colleen McCulloughová, Mika Waltari, Ben Kane a Karel Čapek.
Potkala jste v dětství či dospívání nějakou literární postavu, která vás natolik zasáhla či nadchla, že do jisté míry ovlivnila i vaši budoucnost, třeba volbu studií, profese?
Možná to byla Jana Eyrová, hlavní postava stejnojmenného románu Charlotte Brontëové. Líbila se mi její nezávislost, její pevné názory a hodnoty. V době, kdy žila, byla velmi emancipovaná.
Existuje kniha, o níž víte, že si ji v tomhle životě ještě určitě musíte přečíst?
Velké dějiny zemí Koruny české, kterou sepsal kolektiv historiků. A pak Dějiny od Tita Livia.
Kterou knihu byste doporučila jako společníka na pozdní dovolenou?
Tajemství porodní báby od Sabine Ebertové nebo Dům v Bretani od Marty Davouze.
Se kterým autorem či autorkou byste zítra ráno zašla ráda na dobrou snídani?
S Kateřinou Tučkovou. Miluji její knihy. Ráda bych se jí zeptala, jak si dokáže poradit se všemi nasbíranými informacemi a jak vlastně sama minulost přijímá, když ví, že její hrdinky a hrdinové byli často oběťmi nespravedlivé represe. A pak bych jí za její knihy poděkovala.
A se kterým autorem byste se nebála strávit dlouhý let přes oceán? Anebo byste si troufla s ním ztroskotat na pustém ostrově?
Ráda bych cestovala s paní Martou Davouze a klidně bych s ní pobyla na pustém ostrově. Její ostrovtip, smysl pro humor a praktické uvažování je pro mě inspirací. S ní bych si chtěla povídat o Muzeu Franze Kafky. Druhý autor, pro mě stejně důležitý, je profesor Milan Zelený. Setkat se s ním je vždy obohacující a jeho originální myšlení a řešení problémů je dobré následování. S ním bych si povídala o jeho textu Autopoiesis.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist