Republika
Jiří Padevět: Republika, Host, 2020
Foto: Host

Které knihy máte teď na nočním stolku?

V poličce vedle mé postele leží Republika, kterou napsal Jiří Padevět. Pak je to Poslední přání, první série povídek z polské kultovní ságy Zaklínač Andrzeje Sapkowského, což je kromě slavné počítačové hry také seriálová adaptace na Netflixu. A leží tam také Brnboniéra Silvie Šeborové, poutavý průvodce po umění v Brně. Všechny tyto tituly vystihují moje aktuální tematické zájmy.

Který seriál teď zrovna sledujete?

Nejčerstvější zážitek mám z prvních dílů nového seriálu ČT režiséra Jana Prušinovského Dobré ráno, Brno. Před pěti lety jsme festival Seriál Killer otevírali jeho seriálem Most. A teď v září se skvělý tvůrce vrátí na místo činu s premiérou podobně provokativní komediální série, ve které si televize dělá srandu sama ze sebe, což je velice sympatické.

Zaklínač
Andrzej Sapkowski: Zaklínač I – Poslední přání, Leonardo, 2022
Foto: Leonardo

Je mezi knížkami u vaší postele také ta, kterou užíváte jako lék na blbé zprávy?

Vždy, když mám z něčeho strach či obavy, vzpomenu si na legendární větu Pippi Dlouhé Punčochy: „To jsem ještě nikdy nedělala, to mi určitě půjde!“

A máte i takový léčivý seriál?

Rozhodně je to britský seriál Ajťáci a americká verze seriálu Kancl. V obou sériích jsou pasáže, u kterých, když se do nich ponoříte, se prostě nelze nesmát nahlas.

Kterou knihu jste s sebou měla na dovolené?

Jeli jsme s dětmi měsíční vlakovou tour s baťohy, čili jsme s sebou vzali jen dvě dětské knihy. Já mám každopádně ve čtečce Bílou vodu Kateřiny Tučkové, protože jsem se moc těšila, až budu mít ve vlaku čas.

Brnboniera
Silvie Šeborová: Brnboniéra, Turistické informační centrum, 2022
Foto: Turistické informační centrum

Který seriál považujete za dobrou zábavu?

Rod draka na HBO. A poněvadž jsem asi jedním z mála lidí na planetě, komu se líbil nekompromisní konec seriálu Hra o trůny, věřím, že nebudu zklamaná ani z Rodu draka, což je takzvaný prequel.

Se kterým spisovatelem byste se ráda potkala nad sklenkou dobrého vína?

Těžká otázka, ale asi s Tolkienem. Krom milionu jiných věcí by mě zajímalo, co říká na mimořádně očekávaný seriál Pán prstenů na Amazon Prime.

A se kterým filmařem byste neváhala podniknout cestu kolem světa?

Lars von Trier v Benátkách uvedl premiéru nové série svého Království. Dle jeho dánských kolegů je s ním složitá spolupráce i komunikace, bývá prý nesnesitelný a nikam necestuje, ale mě první série Království na konci 90. let silně inspirovala a rozhodla jsem se, že se začnu věnovat televizi, čili věřím, že prvních 10 minut z vynucené cesty okolo světa by mohlo být možná i zábavných. Pro mě.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.