166-vikend-20 Minier
Bernard Minier: Na okraji propasti, XYZ, 2020
Foto: XYZ

Potkal jste v dětství literární postavu, která se podepsala na tom, že jste dnes kastelánem?

První, kdo mi vytanul na mysli, je pan Krbec z večerníku O zvířátkách pana Krbce. A to mě rozesmálo, i když on mě tedy asi neovlivnil. Už jako dospělý jsem ale četl krásnou knížku pro děti, která by mohla ovlivnit další generace. Napsala ji Lucie Kaletová a jmenuje se Strašidla na Silvrštejně.

A co čtete teď?

Aktuálně čtu detektivku Bernarda Miniera Na okraji propasti. Jeho knihy jsem objevil nedávno a líbí se mi. Současně mám na stolku připravenou i knížku skvělého kolegy Jiřího Štědroně Když zpívat, tak vesele. A spolu s ní také knihu o životním příběhu Alfreda Strejčka Hrejme dále…, kterou sepsal spolu s Davidem Vávrou. Inspirují mě osudy lidí a cestopisy, takže se třeba také vracím rád k Cestě od Cecilie Sternbergové.

166-vikend-20-Strejček
Alfred Strejček, David Vávra: Hrejme dále…, Maxdorf, 2020
Foto: Maxdorf

Máte také knížku, kterou si „ordinujete“ jako lék na špatné zprávy nebo špatnou náladu?

Každý máme svůj recept a lék na takový stav. Když mě postihne, řeším to spíš pohybem než knihou. Takže si vyrazím zaběhat do lesa.

A co jste vlastně četl v minulých dvou letech v těch obdobích, když byl Karlštejn uzavřený?

Za lockdownu jsme měli čas se věnovat dlouho odkládaným věcem a činnostem, na které během roku při běžném pracovním provozu nedošlo. A protože jsme nevěděli, jak dlouho to bude trvat, čas na knihy mi zase zbýval jen po večerech.

Kterou knihu byste dnes doporučil jako skvělého společníka na pozdní dovolenou?

166-vikend-20 Sternbergova
Cecilia Sternbergová: Cesta, Paseka, 2002
Foto: Paseka

Mile mě překvapil Miroslav Macek s knihou Saturnin se vrací. To je krásné, pohodové, lehké letní čtení. Anebo klidně i foglarovky, které znovu vycházejí.

Kterého autora byste rád zítra pozval na kávu do své hradní pracovny?

Tak těch by mohlo být několik. Na prvním místě trochu netypický autor – Karel IV. Anebo Agatha Christie. Ale ty se mi už zastihnout nepodaří. Tak bych tedy pozval Alenu Mornštajnovou, Stephena Kinga, Jefferyho Deavera a spoustu dalších. Vždy mě fascinovalo, kam chodí spisovatelé hledat inspiraci, protože mám pocit, že každý příběh už musel být napsán, a přesto se rodí nové a nové.

A se kterým autorem byste se nebál – kdyby to šlo – podniknout cestu do minulosti?

Samozřejmě s Karlem IV. Budu patriot! Rád bych věděl, co všechno prožíval, řešil, jak přemýšlel nad stavbou Karlštejna a jak ji také plánoval do posledního detailu. Ale když už budeme v minulosti, neodmítl bych ani pozvání na pivo od Václava Havla.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.