Kdyby chtěl někdo názorně vysvětlit význam slova paradox, stačilo by mu popsat hned dva momenty současné situace v Česku. Češi v podstatě s nadšením přijali stovky tisíc uprchlíků z Ukrajiny, také vláda zvládá uprchlickou krizi velmi dobře. A jsou to opět Češi, kdo dnes v Evropě hlasitě volá po solidaritě – po tom, aby se s námi ostatní země Evropské unie rozdělily o zemní plyn, pokud by Rusko stoplo jeho dodávky. Vstřícnost k uprchlíkům a odvolávání se na solidaritu, to jsou dva fenomény, které by si s Českem ještě loni spojil opravdu málokdo.

Mohli bychom tu rozvíjet úvahy o tom, co si asi musí politici v řadě států EU myslet, když slyší, co se ozývá z Česka. „Není možné, aby se země, jako je Česká republika, dostaly do problémů a všichni ostatní od nich dali sobecky ruce pryč,“ říká premiér Petr Fiala. Má pravdu. Ale Česko se podle toho až dosud nechovalo. Nejde přitom jen o migrační krizi, ale i o covidovou pandemii. Andrej Babiš přece zpočátku tvrdě odmítal vznik evropského Fondu obnovy na pomoc ekonomikám zasaženým pandemií, dokud mu jeho spolupracovníci nevysvětlili, že je to nesmysl. A připomeňme si, že dnes vládní ODS proti vzniku tohoto fondu hlasovala v Evropském parlamentu. Ovšem když jde o plyn, který nám může chybět, jejím politikům přerozdělování zjevně nevadí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.