118 Vikend 28 MajonA c za
Markéta Lukášková: Majonéza k snídani, Motto, 2021
Foto: Motto

Které knihy máte právě na nočním stolku?

Aktuálně mi na nočním stolku leží Majonéza k snídani od Markéty Lukáškové a Prázdniny v Česku od Ladislava Zibury. Jsou to moji oblíbení autoři. Z Prázdnin si navíc vypisuji tipy na výlety. U obou knížek jsem však už skoro na konci, tak přemýšlím, co si vyberu dál. Většinou se však snažím mít rozečtenou jen jednu knihu, abych se neztratila v ději. V poslední době sahám po českých autorech – Klevisová, Dvořáková, Hartl…

Je mezi vašimi oblíbenými i kniha, kterou si „ordinujete“ jako lék na špatnou náladu?

Když se zrovna necítím dobře, volím spíše knihu do ucha – abych u toho mohla mít zavřené oči a jen tak, obvykle vleže, poslouchat a relaxovat. Naposledy to takhle byla Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí v podání Jiřího Bartošky. Jinak mám mezi audioknihami nejradši „hrané“ detektivky, takové skoro až rozhlasové hry. Tam jednoznačně vede Agatha Christie.

Ladislav Zibura: Prázdniny v Česku, Kniha Zlín, 2021
Ladislav Zibura: Prázdniny v Česku, Kniha Zlín, 2021
Foto: Foto: Kniha Zlín

Co jste ráda četla, když jste byla malá holka?

Nejradši jsem měla příběhy Macha a Šebestové. Měla jsem všechny tyhle knížky. Dodnes si pamatuji jejich vůni, krásné ilustrace Adolfa Borna, postavy i jednotlivé příběhy. Ty knížky mám stále schované u rodičů.

Potkala jste v dětství či dospívání literární postavu, která ovlivnila vaši budoucnost?

Poměrně dlouho jsem nevěděla, čím chci být, co chci studovat. Byť jsem na gymnáziu byla velkou čtenářkou, žádný z textů neovlivnil mé životní směřování, jsou to pořád jen knihy, nikoli realita.

Nicméně – jistě víte, kterou knihu si v tomhle životě ještě určitě musíte přečíst.

118 Vikend 28 Hartl
Patrik Hartl: 15 roků lásky, Bourdon, 2021
Foto: Bourdon

Zatím dost míjím klasickou literaturu – měla bych se zaměřit třeba na Balzaca, Styrona nebo Remarqua. Dala jsem si závazek, že alespoň jedna kniha v roce nebude nová, ale že sáhnu i po těch starších kouscích. Klasika prostě má své kouzlo.

Se kterým autorem byste ráda zašla na snídani?

S Arnoštem Lustigem, což už se mi bohužel nesplní. Ale kdyby to šlo, zeptala bych se ho přesně jako vy: Jakou knížku máte na nočním stolku? A pak už jen přítomnost tak silné osobnosti by byla obohacující.

A se kterým autorem byste se nebála strávit dlouhý let přes oceán? Anebo byste si s ním troufla i ztroskotat na pustém ostrově?

Jednoznačně s Patrikem Hartlem. Mám ráda jeho knihy i divadelní hry, vždy si s nimi odpočinu, zasměju se, nezřídka nacházím v jeho textech paralely se svým životem. Takže bychom si povídali o všem možném – o společnosti, o našich zájmech, o filmech… A určitě bychom se hodně nasmáli.