088 Víkend, Michaela Klevisová
Michaela Klevisová: Prokletý kraj, Motto, 2021
Foto: Motto

Které knihy máte teď na nočním stolku?

Ohlédnutí od Pavla Rajdla, což je knižní podoba různorodé tvorby tohoto umělce, a to za posledních deset let. Známe se velmi dobře, už od dětství. Pak také leží na mém nočním stolku Prokletý kraj od Michaely Klevisové. Její detektivky jsou mimořádné, čtu je na jeden zátah. A potom ještě je tam kniha Jezuitská kolej v Kutné Hoře – stavba, dějiny, umělecká výzdoba. Jsem dlouholetým fandou a přítelem Galerie Středočeského kraje, jež je umístěna v tomto velkolepém objektu. Jeho renovace byla velkorysá a úspěšná.

Máte nějakou zvláště oblíbenou knihu, ke které se často a rád vracíte?

Ke Třem kamarádům Ericha Marii Remarqua. Tato kniha mě oslovila již před mnoha lety, v dospívání. Stačí jen náhodně otevřít a znovu se začíst.

088 Víkend, Remarque
Erich Maria Remarque: Tři kamarádi, Ikar, 2006
Foto: Ikar

A máte také zvláště oblíbeného autora, jehož dílo vás prostě roky provází?

V posledních letech to jsou knihy Michaely Klevisové. Ta mě stále překvapuje dokonalou znalostí prostředí, o kterém píše. Je to mimořádný talent. Mimochodem – znal jsem dobře i její maminku, novinářku Naďu Klevisovou.

Co jste četl, když jste byl malý kluk?

Samozřejmě verneovky, následovaly historické romány třeba od Henryka Sienkiewicze a později přišly detektivky. Ty jsou určitou formou oddychu, odpoutání od každodenní reality.

Zasáhla vás některá literární postava v čase dětství či dospívání tak mocně, že ovlivnila váš pozdější život, plány, sny?

088 Víkend, Saturnin
Miroslav Macek: Saturnin se představuje, XYZ, 2021
Foto: XYZ

Nejmocnějším zážitkem pro malého kluka byl samozřejmě Jaroslav Foglar a jeho Rychlé šípy. Tedy Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a další.

Se kterým autorem nebo autorkou byste rád zašel zítra ráno na dobrou kávu a na co byste se chtěl zeptat?

S Míšou Klevisovou anebo s Arnoštem Lustigem, se kterým jsem se také dobře znal. Míši bych se zeptal, co teď chystá, co má v rukávu. A Arnošta: Kdo bude platit?

A se kterým autorem byste se nebál strávit dlouhý let přes oceán? O čem byste si celou tu dobu povídali?

Určitě bych se nebál s Miroslavem Mackem, kterého znám jako erudovaného sběratele. Také obdivuji jeho volná pokračování Jirotkova Saturnina, a tedy i jeho smysl pro humor. Určitě by to s ním při dlouhém letu přes oceán nebyla nuda.