Které knížky máte teď na nočním stolku?

074 Vikend 26 Tučková
Kateřina Tučková: Vyhnání Gerty Schnirch, Host, 2009
Foto: Host

Mám tam vždy jen jednu. A momentálně mám rozečtenou knihu od Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch. Už dlouho jsem se na tuhle knížku chystala, protože mám ráda historické příběhy opřené o skutečné události a psychologickou hloubku. A v tomhle případě jde o silný autentický příběh.

Máte jednu osvědčenou knihu, která vám vždy zvedne náladu?

Vždy se ráda vracím ke své nejoblíbenější autorce Betty MacDonaldové, která v knihách dokázala, že také v nelehkých dobách můžeme na svět nahlížet pozitivně a nenechat se strhnout davem. Proto jsou její knihy pro mě oporou. Motivují mě, abych se tomu špatnému nepoddala a viděla věci z jiného úhlu pohledu. Knihy Morová rána a Kdokoli může dělat cokoli patří rozhodně mezi moje srdcovky.

Máte ještě jiného zvláště oblíbeného autora, k jehož knihám se vracíte?

074 Vikend 26 Betty
Betty MacDonaldová: Kdokoli může dělat cokoli, Argo, 2008
Foto: Argo

Je to spisovatel Viktor Emil Frankl, neurolog, psychiatr a zakladatel logoterapie. Jeho knihy A přesto říci životu ano a Člověk hledá smysl motivují, radí, jak se nevzdávat a bojovat do posledních sil, ať už se jedná o cokoli. Navíc druhým rokem studuji psychoterapii a principy logoterapie jsou mi velmi blízké.

Co jste četla, když jste byla malá holka? 

Už v dětství to byla opět Betty MacDonaldová a knihy o paní Láryfáry.

Kterou knihu si určitě v tomhle životě ještě musíte přečíst?

Už dlouho se chystám na Sapiens – Stručné dějiny lidstva a na 21 lekcí pro 21. století, které napsal Yuval Noah Harari. Na tyhle dvě knížky si rozhodně v budoucnu musím najít čas.

Se kterou autorkou byste ráda zítra zašla na skleničku dobrého vína?

074 Vikend 26 Egerova
Edith Eva Egerová: Máme na vybranou, Práh, 2019
Foto: Práh

Byla by to – pro mě neuvěřitelně inspirující žena – klinická psycholožka a spisovatelka Edith Eva Egerová. Její kniha Máme na vybranou navíc dokazuje, že nikdy není pozdě na nic a že také v pekle může vzklíčit naděje. V osobních i profesních zkušenostech Edith nacházím odpovědi na řadu otázek. Silný osobní příběh této devadesátičtyřleté dámy mě nepřestává fascinovat.

A se kterým autorem byste ráda podnikla cestu kolem světa a vůbec se nebála?

Tak tady mám jasno. Vůbec bych se nebála vypravit se kolem světa s dobrodruhem, který snad zažil všechno, filmovým režisérem a spisovatelem Rudolfem Havlíkem – připomínám jeho knihu Horkou jehlou. A konečně bychom si řekli vše, na co už poslední rok nemáme čas kvůli našim pracovním povinnostem.